Od kilku tygodni poza Bartłomiejem Graczakiem z TVP Info rozmowy w ramach „Trójkowego komentarza dnia” prowadzi Dariusz Wieczorkowski z Radia Wrocław. Często politycy samodzielnie zasiadają w studiu i łączą się z dziennikarzem, który znajduje się w stolicy Dolnego Śląska. Polskie Radio zapewnia Wirtualnemedia.pl, że nie ma w tym nic dziwnego.
„Trójkowy komentarz dnia” to cykl rozmów politycznych nadawany w popołudniowym paśmie „Zapraszamy do Trójki”. Od poniedziałku do czwartku o godz. 18.10 można słuchać wywiadów z m.in. przedstawicielami rządu, innymi politykami lub ekspertami. Jesienią ub.r. gospodarzem cyklu został Bartłomiej Graczak, związany w ostatnich latach z Telewizją Polską (TVP Info, „Wiadomości” TVP1), wcześniej znany z TV Republika, Radia Eska, Informacyjnej Agencji Radiowej i Akademickiego Radia Kampus. Kilka tygodni temu drugim prowadzącym „Trójkowego komentarza dnia” został Dariusz Wieczorkowski, dziennikarz, kierownik redakcji informacji i nowych mediów Radia Wrocław. Dwa wydania w tygodniu prowadzi Graczak, dwa Wieczorkowski.
Polityk w studiu, dziennikarz we Wrocławiu
Cykl politycznych rozmów można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych Trójki i serwisu YouTube. Polskie Radio udostępnia zapis z kamer wideo w studiu lub z komunikatora internetowego (jeśli gość łączy się zdalnie). Graczak prowadzi programy ze studia Trójki, natomiast Wieczorkowski najczęściej z wrocławskiego studia. Wówczas zamiast dziennikarza w przekazie wideo jest wyświetlane tylko jego zdjęcie, a rozmówca często znajduje się sam w studiu. Tak było podczas audycji m.in. z udziałem minister w Kancelarii Premiera Łukasza Schreibera czy wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza.
W innych stacjach radiowych czy telewizyjnych podczas pandemii czy w wyniku wyjątkowych okoliczności zdarzało się, że rozmówca dziennikarza znajdował się poza studiem. Nie praktykowano raczej formuły znanej z Trojki, czyli pozostawiania gościa samego w studiu. Polskie Radio przekonuje jednak, że w tej formule nie ma nic nadzwyczajnego. – Rozmowy w „Trójkowym Komentarzu Dnia” są prowadzone w różnej formule: stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej. Obraz (przekaz video) jest ważnym dodatkiem do wywiadu radiowego. Kompetencje dziennikarzy Polskiego Radia, bez względu na lokalizację, nie budzą naszych wątpliwości – zapewnia Wirtualnemedia.pl Justyna Szczurko, główny specjalista z Wydziału Public Relations Polskiego Radia. Po naszych pytaniach poniedziałkową rozmowę Wieczorkowski przeprowadził już z włączoną kamerą. Nie znalazł się jednak w jednym studiu z gościem, wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską.
Trójka kryzys wizerunkowy przeżyła w 2020 roku, kiedy po anulowaniu wydania „Listy Przebojów” wygranego przez piosenkę Kazika Staszewskiego i odwołaniu Kuby Strzyczkowskiego ze stanowiska dyrektora rozstała się z nią zdecydowana większość najpopularniejszych dziennikarzy. W 2021 roku miała 1,9 proc. udziału w rynku, wobec 3,9 proc. rok wcześniej (dane Radio Track). Z najnowszego badania Radio Track wynika, że w okresie od marca do maja 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,9 proc. i względem analogicznego okresu rok wcześniej spadł o 0,6 pkt proc.