Zgodnie z zarządzeniem prezesa UKE z 7 czerwca do końca 2023 roku TVP na trzecim multipleksie naziemnym może nadawać w starym lub nowym standardzie, a od 1 stycznia 2024 już tylko w nowym.
TVP w starym standardzie do końca 2023 roku?
Choć zarządzenie pozostawia Telewizji Polskiej dowolność w sprawie standardu emisji, to – jak ustalił „Presserwis” – TVP chce postępować zgodnie z wnioskiem szefa MSWiA i na razie nie ustala daty ewentualnego wcześniejszego przełączenia.
MUX ze stacjami TVP może pozostać w starym systemie do końca 2023 roku na wniosek Mariusza Kamińskiego, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uzasadniano to m.in. wojną w Ukrainie i koniecznością zapewnienia widzom informacji na ten temat. Na nowy standard DVB-T2/HEVC przechodzą za to multipleksy zawierające głównie kanały komercyjne.
W konsekwencji osoby, który nie wymieniły starszych dekoderów czy telewizorów, po przełączeniach standardu nie mogą odbierać np. Polsatu czy TVN. Mają za to nieprzerwany dostęp do TVP 1 i TVP Info.
Gorsze traktowanie prywatnych nadawców
Prywatni nadawcy na spotkaniach z UKE i KRRiT omawiali kolejne propozycje, które miały im zrekompensować brak ich emisji w starym standardzie. Komercyjne telewizje chciały np. przesunięcia terminu przełączeń dla całego rynku lub tymczasowej emisji ich kanałów w starym systemie na testowym multipleksie. Te rozwiązania zostały jednak przez UKE i KRRiT odrzucone, a ostatecznie rozmowy zakończyły się fiaskiem.
Krajowy Instytutu Mediów podał w piątek, że poziom przygotowania przejścia na nowy standard wśród gospodarstw korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej wynosił w maju 67 proc. (wzrost o 6 p.p. w porównaniu z okresem marzec-kwiecień br.). Nadal nieprzygotowanych na nowy standard jest 1,32 mln gospodarstw domowych (na koniec kwietnia było to 1,53 mln).
Proces przełączeń na nowy system emisji trwa od końca marca. Ostatni etap, obejmujący województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie, zaplanowano na 27 czerwca.