Ami Vitale szefową jury konkursu Grand Press Photo 2022

W konkursie Grand Press Photo 2022 oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022 roku. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej:

Znany jest już skład jury XVIII edycji konkursu Grand Press Photo 2022. Zasiadają w nim: Ami Vitale – jako przewodnicząca – Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Przewodniczącą jury Grand Press Photo 2022 jest amerykańska fotoreporterka Ami Vitale.

Fotografka i filmowczyni. Podczas podróży do ponad 100 krajów była świadkiem nie tylko przemocy i konfliktów, ale także niebywałego piękna i mocy ludzkiego ducha. Jest ambasadorką Nikona i fotografką kontraktową magazynu „The National Geographic”, a przez ostatnie 4 lata była przewodniczącą jego Rady Doradczej Fotografów. Sześć razy została laureatką World Press Photo. Wykłada dla National Geographic LIVEseries i prowadzi warsztaty fotograficzne na całym świecie. Jest dyrektorką wykonawczą Vital Impacts, którego misją jest wspieranie oddolnych organizacji chroniących ludzi i dziką przyrodę. Autorka książki „Panda Love: The Secret Lives of Pandas”, jest także jedną z założycielek Ripple Effect Images, kolektywu naukowców, pisarzy, fotografów i filmowców, którzy dokumentują wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, przed którymi stoją kobiety i dziewczęta. Członkini Executive Advisory Committee w Alexia Foundations Photojournalism Advisory Board.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą obok niej także:

Antonio Bat

Urodzony w Zagrzebiu w 1964 roku. Karierę rozpoczął jako fotograf w gazecie „Vecernji List”. Po ukończeniu dziennikarstwa na Uniwersytecie w Zagrzebiu (FPZN), rozpoczął pracę w HINA News Agency jako ich pierwszy fotograf i fotoedytor. Relacjonował wojnę w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie w latach 1991-1995, wizyty papieża Jana Pawła II w wielu krajach oraz doniosłe wydarzenia polityczne. Od 1992 roku pracował jako niezależny fotograf dla European Pressphoto Agency. W latach 1995-1996 był fotografem magazynu Arena, by w 1996 roku powrócić do EPA, z którą związany jest do dziś.

Anna Bedyńska

Fotografka dokumentalistka, dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Prezentowany w 2022 roku w Kioto projekt “Forever mine” po raz pierwszy w przestrzeni publicznej porusza temat porwań rodzicielskich w Japonii. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie.

Weronika Mirowska

Absolwentka PWSFTViT w Łodzi, pracowała jako compositing artist przy nagrodzonym w 2008 roku Oscarem filmie animowanym „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych. Prezeska Fundacji Grand Press i dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Od 2020 roku organizatorka konkursu Grand Press Photo, twórczyni Medalu Wolności Słowa.

Andrzej Zygmuntowicz

Fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

***

W konkursie Grand Press Photo 2022 oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022 roku. Termin zgłaszania prac upłynął 5 kwietnia br. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej: www.grandpressphoto.pl.

***

Partnerami GPP 2022 są:

  • Partner kategorii People: Miasto Gdańsk
  • Partner kategorii Culture, hobby, sport: Provident Polska
  • Partner kategorii Climate, responsibility: Spółka Biurowa Skanska w regionie CEE
  • Partner kategorii Own Vision: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  • Partner kategorii Young Poland: Fujifilm
  • Partnerzy gali: ColorOffOn, F25 Production House, Studio Cocosound
  • Patroni medialni: Wirtualna Polska, Jet Line, Digital Camera, Fotopolis.