Reportaż Anny Kiedrzynek z „Dużego Formatu” w finale European Press Prize 2022

Reportaż Anny Kiedrzynek dostępny jest na Wyborcza.pl

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Dziennikarstwa we włoskiej Perugii ogłoszone zostały nominacje do tegorocznej nagrody European Press Prize. W gronie finalistów znalazł się reportaż Anny Kiedrzynek „Co piąty weterynarz myślał o samobójstwie. Po dziewiątej eutanazji pękłam”, opublikowany w „Dużym Formacie” – poniedziałkowym magazynie „Gazety Wyborczej” (Agora).

W finale European Press Prize 2022 w kategorii Reportaż znalazł się materiał Anny Kiedrzynek „Co piąty weterynarz myślał o samobójstwie. Po dziewiątej eutanazji pękłam”, opublikowany w „Dużym Formacie”, poniedziałkowym magazynie „Gazety Wyborczej” w czerwcu ub.r. To przejmujący reportaż o emocjonalnie wyczerpującej pracy weterynarzy, ich kondycji psychicznej i próbach samobójczych. Za ten sam tekst Kiedrzynek została nominowana w kategorii reportaż prasowy/internetowy do nagrody Grand Press 2021.

W gronie nominowanych z Polski jest też zespół Outriders, doceniony w kategorii Innowacje.

The European Press Prize to nagroda za najwyższe osiągnięcia dziennikarstwa europejskiego, przyznawana w czterech kategoriach: Reportaż (The Distinguished Reporting), Innowacje (The Innovation), Dziennikarstwo śledcze (The Investigative Reporting) i Debata publiczna (The Public Discourse). Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło prawie 900 zgłoszeń z 43 krajów członkowskich z Rady Europy i Białorusi, tworząc jedną z najszerszych do tej pory puli prac ocenianych przez Komitet Przygotowawczy nagrody. J

Tegorocznych finalistów European Press Prize poznaliśmy 8 kwietnia br. podczas jednego z największych wydarzeń poświęconych wolnej prasie, dziennikarstwu i mediom na świecie – Międzynarodowego Festiwalu Dziennikarstwa odbywającego się w Perugii we Włoszech. Lista nominowanych do nagrody 20 prac – po 5 w jednej kategorii – obejmuje artykuły i projekty z aż 24 różnych krajów, od Portugalii po Turcję. Są to publikacje podejmujące kluczowe dla Europy tematy, m.in. migracji, równouprawnienia, zdrowia czy wolności.

Bartosz T. Wieliński w jury pierwszego stopnia

Zwycięzcy European Press Prize 2022 zostaną ogłoszeni podczas corocznej gali nagrody, odbywającej się zwykle w maju lub czerwcu.

Panel jury, który zdecyduje o rozstrzygnięciu w każdej kategorii, tworzą: były redaktor naczelny „The Guardian” Alan Rusbridger (przewodniczący), turecki dziennikarz, felietonista i dokumentalista Can Dündar, zastępca redaktora naczelnego „Süddeutsche Zeitung” Alexandra Föderl-Schmid, zastępca dyrektora eldiario.es Juan Luis Sánchez, dyrektor redakcji „Le Monde” Sylvie Kauffmann oraz niezależna dziennikarka i felietonistka „De Volkskrant” Sheila Sitalsing.

W pracach jury pierwszego stopnia – the European Press Prize’s preparatory committee (Komitet Przygotowawczy) bierze udział Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

W czwartym kwartale 2021 roku średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” wyniosło 56 975 egz.

Na koniec ub.r. z subskrypcji cyfrowej „Gazety Wyborczej” korzystało już ponad 280 tys. użytkowników, wobec 262,2 tys. na koniec września ub.r.