Obecna koncesja TVN Siedem wygaśnie 25 lutego 2022 roku. Wniosek o jej przedłużenie TVN złożył 23 grudnia 2020 roku. KRRiT do tej pory zwlekała z decyzją w sprawie koncesji dla TVN Siedem w związku z wątpliwościami jej członków co do struktury właścicielskiej TVN, nadawcy kanału.
Decydując o zawetowaniu ustawy lex TVN, prezydent Andrzej Duda argumentował jednak, że TVN to spółka, która ostatnio otrzymała już koncesję (dla TVN 24 – przyp. red.), a więc działa w sposób legalny. „Mówimy o spółce, która niedawno koncesję uzyskała, a więc państwo uznało, że ma prawo do nadawania zgodnie z polskim porządkiem prawnym” – podkreślił w poniedziałek prezydent.
Zdaniem ekspertów KRRiT powinna teraz bez zbędnej zwłoki przedłużyć koncesję TVN Siedem.
Nie ma powodów do odmowy
Juliusz Braun, były członek KRRiT, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych, od początku utrzymywał, że koncesja dla TVN Siedem powinna zostać przedłużona. – Wyraźnie pan prezydent taką przedstawił interpretację przepisów, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby spółka TVN przy obecnym kształcie własnościowym działała nadal – mówi.
Podobnie uważa Krzysztof Luft, były członek KRRiT, obecnie zasiadający w radzie programowej TVP, według którego Krajowa Rada po decyzji prezydenta powinna szybko zająć się tą sprawą. – Skoro kilka miesięcy temu przedłużono koncesję TVN 24, to nie wyobrażam sobie, że teraz – w niezmienionym stanie prawnym i właścicielskim – KRRiT miałaby odmówić koncesji TVN Siedem – ocenia.
Wtóruje mu prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego: – Nie sądzę, aby w tej chwili mogły zaistnieć jakiekolwiek okoliczności, które blokowałyby możliwość rekoncesji dla TVN Siedem.
Co zrobi prof. Kawecki?
Jan Dworak, w przeszłości przewodniczący KRRiT, zwraca jednak uwagę na czynniki polityczne, przez które koncesja Siódemki nie została jeszcze przedłużona. – Wewnątrz KRRiT widzimy od dawna impas. Są osoby, które nie są wrażliwe na literalne brzmienie przepisów. Te w obecnym stanie prawnym kazałyby bezzwłocznie przyznać koncesję TVN Siedem. Przy podejmowaniu decyzji w KRRiT w grę wchodzi jednak czysta polityka – ocenia. I dodaje: – Warto zwrócić uwagę na to, że jedną z osób, które najbardziej upierają się przy swoim zdaniu przeciwko TVN, jest profesor Janusz Kawecki, powołany przecież przez prezydenta.
TVN 24 czekało 19 miesięcy
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu przedłużyła koncesję satelitarną TVN 24. Zrobiła to na kilka dni przed wygaśnięciem poprzedniej. Nadawca czekał wtedy na decyzję 19 miesięcy. W tamtym przypadku KRRiT wydłużenie procesu koncesyjnego też tłumaczyła nieprawidłową strukturą właścicielską TVN.