Poseł PiS Szymon Giżyński, poprzednio wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, został mianowany wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Równocześnie objął nowo utworzoną funkcję pełnomocnika rządu ds. działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu.
Stanowisko pełnomocnika rządu ds. działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu zostało utworzone na mocy rozporządzenia rządowego, które weszło w życie we wtorek.
W rozporządzeniu wskazano kilka zadań pełnomocnika:
– analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań dotyczących promowania w środkach masowego przekazu postaw prospołecznych, aktywności i solidarności obywatelskiej oraz identyfikacja problemów w tym zakresie,
– monitorowanie spraw dotyczących realizacji usług odpowiadających demokratycznym, społecznym i kulturalnym potrzebom społeczeństwa,
– monitorowanie spraw z zakresu dostępności usług medialnych jako instrumentu udostępniania dóbr kultury i sztuki oraz ułatwiania korzystania z oświaty, sportu i dorobku nauki,
– monitorowanie spraw z zakresu wykorzystania środków masowego przekazu jako instrumentu działalności edukacyjnej, integracji społecznej i edukacji obywatelskiej,
– analizowanie sposobu realizacji misji publicznej w publicznych środkach masowego przekazu.
Najważniejszymi podmiotami mediów publicznych są Telewizja Polska, Polskie Radio, 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i Polska Agencja Prasowa. Wszystkie funkcjonują jako spółki Skarbu Państwa, nadzór właścicielski nad nimi sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Od połowy 2016 roku za mianowanie i odwoływanie osób z zarządów i rad nadzorczych firm mediów publicznych odpowiada Rada Mediów Narodowych.
Szymon Giżyński wiceministrem kultury
W środę na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pełnomocnika rządu ds. działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu został powołany Szymon Giżyński. Nominację otrzymał od ministra kultury Piotra Glińskiego.
Szymon Giżyński nieprzerwanie od 2001 roku jest posłem (był wybierany z listy PiS w okręgu częstochowskim) i członkiem sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Należy do komitetu wykonawczego PiS, od lipca 2018 roku był wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi.
Wcześniej był m.in. dyrektorem śląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w latach 2000-2001) oraz wojewodą śląskim (1997-1998), w pierwszej połowie lat 90. był związany z Porozumieniem Centrum.
W latach 90. Szymon Giżyński był większościowym udziałowcem i redaktorem naczelnym tygodnika „Gazeta Częstochowska”, a w latach 80. przedstawicielem handlowym tzw. firm polonijnych.
Od drugiej połowy lat 70. działał w opozycji antykomunistycznej. – We wrześniu 1980 roku był współautorem bodaj pierwszej w kraju ideowej preambuły do niezależnego ruchu studenckiego, który później ukonstytuował się ostatecznie jako NZS. Po ogłoszeniu stanu wojennego współpracował z warszawską Grupą Publicystów Politycznych, następnie współzakładał, także w Warszawie, Klub Myśli Politycznej „Dziekania” – najważniejszą obok Solidarności opozycyjną formację drugiej połowy lat osiemdziesiątych w Polsce. Z ramienia „Dziekanii” wszedł najpierw w skład tzw. Konsulty w ramach działalności Wydziału Duszpasterstwa Zawodowego Kurii Biskupiej w Częstochowie; później w skład ośmioosobowego, sztabowego, Częstochowskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, którego zadaniem było przygotowanie list wyborczych do Sejmu i Senatu oraz poprowadzenie kampanii wyborczej z ramienia Solidarności i niepodległościowych ugrupowań opozycyjnych w wyborach czerwcowych 1989 roku – napisano w notce o Szymonie Giżyńskim na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.