Nie będzie naukowej analizy „Wiadomości” i TVP Info, odrzucono wniosek członka rady programowej

Krzysztof Luft

Rada programowa Telewizji Polskiej odrzuciła wniosek Krzysztofa Lufta o naukową ekspertyzę głównego wydania „Wiadomości” TVP w dniach, gdy relacjonowano tam demonstrację poparcia dla obecności Polski w UE. – W moim przekonaniu, TVP i „Wiadomości” od dawna łamią ustawę o radiofonii i telewizji – uzasadnia Luft w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, pod koniec października złożył u przewodniczącego rady projekt uchwały, zobowiązującej zarząd publicznego nadawcy do zamówienia ekspertyzy dotyczącej treści przekazywanych w kilku głównych wydania „Wiadomości” TVP1. Ekspertyzę mieliby przygotować niezależny specjaliści spoza spółki.

Monitoring miałby objąć audycje nadane między 27 września a 3 października br., a także relacji nadanych 10 i 11 października w głównych wydaniach programu i „Minęła 20” z 10 października dotyczących manifestacji poparcia obecności Polski w UE, która odbyła się w Warszawie. Prześwietlenia zdaniem Lufta wymagałyby także relacje nadane 19 października w głównym wydaniu „Wiadomości” dotyczące debaty, która tego dnia odbyła się w Parlamencie Europejskim.

„Ustawa łamana od dawna”

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Krzysztof Luft podkreśla, że według niego TVP „od dawna łamie ustawę o radiofonii i telewizji”. I dlatego należałoby przeprowadzić ekspertyzę, o którą wnioskował.

– Chodzi głównie o łamanie artykułu 21. tejże ustawy, określającego m.in. to, że nadawca powinien kierować się odpowiedzialnością za słowo i rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą – wyjaśnia Luft.

W piśmie do szefa rady programowej TVP zaznaczył, że zamówiona ekspertyza powinna dotyczyć zgodności wymienionych powyżej audycji – właśnie z zapisami art. 21 ust 1 oraz 2 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji, ale także z „obowiązującymi w TVP S.A. Zasadami Etyki Dziennikarskiej – ze szczególnym uwzględnieniem zasad umieszczonych w części 1 (pkt 1,4) i 2 (pkt 1-4) tego dokumentu”.

„Nie będziemy dyskutować”

Podczas posiedzenia rady programowej wniosek Krzysztofa Lufta został jednak odrzucony i kontroli „Wiadomości” nie będzie. – Na prośbę o uzasadnienie odmowy, przewodniczący zakończył: „nie będziemy dyskutować, zamykam posiedzenie” – informuje Luft.

To już kolejny wniosek Lufta w podobnej sprawie: był on też jednym z członków rady programowej, którzy 14 października wnieśli skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na paski informacyjne TVP Info. Stacja publikowała je właśnie w czasie manifestacji opozycji na Placu Zamkowym, w poparciu dla UE. – Czas już najwyższy, żeby Rada zareagowała na te żenujące poziomem paski – mówił nam wówczas.

W lipcu z kolei część rady (w tym Krzysztof Luft) domagała się zamówienia innej ekspertyzy: dotyczącej konkretnie przedstawiania Donalda Tuska i jego aktywności na antenie w TVP Info oraz w programach informacyjnych w TVP1 i TVP2. Czas monitorowania miał objąć czerwiec i lipiec br. „Ekspertyza powinna zostać wykonana przez niezależny ośrodek badawczy, związany z renomowanym uniwersytetem – np. prof. T. Gackowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, lub prof. K. Gurbę z Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie” – stwierdzili we wniosku członkowie rady. Swój osobny wniosek w tej samej sprawie złożył także inny członek rady, Janusz Daszczyński.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 225 942 osoby, a udział w rynku oglądalności – 4,04 proc. Z kolei we wrześniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,41 mln osób (9,5 proc. mniej niż przed rokiem), z czego 1,88 mln w TVP1, a 524,6 tys. w TVP Info.