Główny chilijski konserwatywny dziennik został oskarżony o gloryfikację nazizmu. „Chcemy powiedzieć to jasno: ten człowiek popełnił przestępstwa przeciwko prawom człowieka i był jednym z filarów nazistowskiego reżimu. Nie ma miejsca na usprawiedliwianie lub minimalizowanie, moralnie lub politycznie, jego przerażającej roli podczas panowania reżimu nazistowskiego i Holokaustu” – napisała ambasada.
Organizacja społeczności żydowskiej w Chile uznała artykuł za „nie do przyjęcia” i określiła go jako „przeprosiny za nazizm”. W krótkiej odpowiedzi na list, nazywający artykuł „bezpośrednią zniewagą” wobec ofiar Holokaustu, gazeta napisała, że „głęboko żałuje”, iż został tak zinterpretowany.
Göring, który założył tajną policję Gestapo w 1933 roku, został uznany za winnego zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w procesie norymberskim w 1946 roku. Skazano go na śmierć. Popełnił samobójstwo, połykając kapsułkę z cyjankiem. W maju br. dziennik opublikował podobny artykuł, również w dziale „społeczeństwo”, o życiu i czasach Rudolfa Hessa, innego prominentnego członka partii nazistowskiej. Wtedy jednak nie spotkał się on z aż tak gwałtowną reakcją.
„El Mercurio” to najstarsza gazeta w Chile, założona w 1827 roku. W 1973 roku poparła zamach stanu, po którym obalony został prezydent Salvador Allende, i stanęła po stronie reżimu Augusto Pinocheta.