„Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju” – podkreśliła przewodnicząca gremium przyznającego pokojowego Nobla, Berit Reiss-Andersen.
„Ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju” – podała w uzasadnieniu decyzji Berit Reiss-Andersen.
Naczelny pisma „Nowaja Gazieta” i filipińska dziennikarka laureatami pokojowego Nobla
Jak zaznaczyła, Maria Ressa „wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach”. „Ressa udowodniła, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną” – dodała.
Dmitrij Muratow jest rosyjskim dziennikarzem i redaktorem naczelnym gazety „Nowaja Gazieta”, która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji.
Jak wskazała Reiss-Andersen, „od momentu powstania w 1993 roku +Nowaja Gazieta+ publikowała krytyczne artykuły na temat przemocy policji, korupcji i użycia sił zbrojnych w Rosji”. „Krytycy gazety odpowiedzieli groźbami. Dwóch dziennikarzy zostało zabitych. Mimo to (…) redaktor naczelny Muratow odmówił podporządkowania gazety” – mówiła.
„Pani Ressa i pan Muratow odbierają Pokojową Nagrodę za odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji. Jednocześnie są przedstawicielami wszystkich dziennikarzy, którzy opowiadają się za tym ideałem w świecie, w którym demokracja i wolność prasy stoją w obliczu coraz bardziej niesprzyjających warunków” – czytamy na stronie Komitetu.
Do Nobla nominowano Nawalnego i działaczy na rzecz praw człowieka
Norwescy eksperci przed ogłoszeniem w piątek w Oslo laureata Pokojowej Nagrody Nobla spekulowali, że tegoroczny laur może trafić do osoby walczącej z reżimem, organizacji wspierającej dziennikarzy lub pracę na rzecz ochrony klimatu.
Wśród nominowanych do tegorocznego Nobla był przebywający w kolonii karnej krytyk rządów Putina, Aleksiej Nawalny, ujgurski profesor ekonomii i działacz praw człowieka w Chinach Ilham Tohti, a także lider rewolucji parasolek w Hongkongu Nathan Law. Do Pokojowego Nobla zgłoszono również Ruch Obywatelskiego Nieposłuszeństwa (CDM) w Birmie oraz Palestyńskie Centrum Praw Człowieka (PCHR).