Operatorzy rejestrują TVN24 dzięki zagranicznej koncesji

Operatorzy płatnej telewizji wpisują do rejestru KRRiT TVN24 na podstawie holenderskiej koncesji. Dzięki tej formalności ich klienci będą mogli oglądać kanał informacyjny nawet po 26 września, kiedy jego polska koncesja może wygasnąć.

Pod koniec sierpnia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wysłał do operatorów telewizyjnych zgodę na wpis do rejestru programu TVN24 na koncesji Discovery Communications Benelux. Rejestracja będzie obowiązywać po dokonaniu przez operatorów opłaty za wpis do rejestru w wysokości 113 zł. Takie działanie nie spodobało się prof. Januszowi Kaweckiemu, również członkowi KRRiT. Nie wykluczył on, że mogło dojść do próby ominięcia przepisów przez TVN Grupę Discovery. Jego zdaniem decyzję w sprawie uznania holenderskiej koncesji powinna podjąć Komisja Europejska.

Rejestracja standardem w większości państw

Koncesja dla TVN24 wygasa 26 września, a KRRiT od wielu miesięcy nie może dojść do porozumienia w sprawie jej przedłużenia lub nieprzedłużenia. Wielu członków KRRiT uważa, że stacja łamie ustawę o radiofonii i telewizji. Zakazuje ona spółkom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania kontrolnego pakietu udziałów w koncesjonowanych w Polsce stacjach.

Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding w Amsterdamie, ale spółka ta należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Przewodniczący KRRiT przekonuje, że TVN24 ma prawo nadawać dalej. Jest bowiem kanałem satelitarno-kablowym.

Wiele takich stacji dostępnych na polskim rynku działa w oparciu o zagraniczne koncesje. Większość odpowiedników KRRiT jedynie częstotliwości naziemne uznaje za „dobro rzadkie”. W przypadku kanałów rozpowszechnianych drogą kablową, satelitarną lub internetową, przeprowadza jedynie rejestrację. Nikt nie rywalizuje tam bowiem o częstotliwości. Na przykład w sieci można nadawać praktycznie dowolną liczbę kanałów.

TVN24 będzie dostępny po 26 września

Zwróciliśmy się do KRRiT z zapytaniem czy najwięksi operatorzy (UPC Polska, Vectra/Multimedia Polska, Polsat Box i Canal+) zarejestrowali już TVN24 w oparciu o licencję wydaną w Niderlandach. – Tak. Zgłosili o dokonanie wpisu do rejestru programów rozprowadzanych – informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Gdyby jakiś operator nie zarejestrował TVN24, to zdaniem urzędniczki rozprowadzanie tego kanału nie będzie zgodne z ustawą o radiofonii i telewizji.

Brykczyńska sugeruje, że pewien problem może być z rejestracją TVN24 w ofercie platformy Polsat Box, która do niedawna nosiła nazwę Cyfrowy Polsat. – W przypadku Cyfrowego Polsatu/Polsat Box, dopiero po otrzymaniu przez operatora postanowienia o zmianie nazwy podmiotu rozprowadzającego programy, będzie możliwa rejestracja programów, w tym programu TVN24 – twierdzi rzecznik KRRiT.

Polsat Box na nasze pytania o obecność w ofercie TVN24 po 26 września nie odpowiedział. – W naszym przypadku rejestracji podlega wyłącznie rozprowadzanie TVN24 na podstawie holenderskiej koncesji w serwisie internetowym Canal+ online. Złożyliśmy w odpowiednim terminie stosowny wniosek do KRRiT, procedura rejestracyjna jest w toku – zdradza z kolei portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik Canal+. Także Michał Fura, rzecznik prasowy UPC Polska zapewnia, że zmiany w rejestrze zostały zgłoszone KRRiT i od przyszłego poniedziałku nie będzie problemów z odbiorem TVN24.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 5,36 proc.