– Daje nam siłę, zdrowie, energię i chroni przed chorobami – podkreślali uczniowie sosnowieckiej „10”. Inni zaznaczali, że dzięki śniadaniom człowiek jest mądry i może skupić się na tym, co mówią nauczyciele.
Uczniowie z klas od 1 do 3 bezbłędnie odpowiadali też na pytania Anety Kotyniak, dietetyk z Naturhouse w Będzinie, która sprawdzała, czy wiedzą, na czym polega jej praca oraz po co stosuje się diety. Pytała także, jakich produktów nie powinno zabraknąć w zdrowej diecie. Nie ukrywa, że poziom wiedzy młodych słuchaczy na temat zasad zdrowego odżywiania i istoty pierwszego i drugiego śniadania bardzo pozytywnie ją zaskoczył. – Zaimponowali mi. Nie spodziewałam się, że będą wiedzieli o tym, że zdrowe posiłki powinny dostarczać konkretnych witamin, np. witamin z grupy B czy witaminy D oraz składników mineralnych np. żelaza. Do tego znali ich funkcje. O tym, że w nabiale jest wapń, który zapewni mocne i zdrowe kości, słyszeli wszyscy. Jak na dzieci z klas jeden-trzy, to ogrom informacji -przyznała.
O czym powinniśmy pamiętać przy komponowaniu wzorowego śniadania? – Zarówno pierwsze, jak i drugie śniadanie powinno zawierać pełnoziarniste pieczywo, pełnowartościowe białko, na przykład jaja czy dobrej jakości wędlinę, tłuszcz – margarynę lub masło, kto co lubi, do tego ogrom warzyw oraz owoców, by dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin – podpowiada dietetyczna.
Z kolei Beata Michalik, dyrektor marketingu Zakładów Tłuszczowych „Bielmar” Sp. z o.o., firmy, która od lat wspiera ideę pełnowartościowych posiłków na pierwsze i drugie śniadanie, podkreśliła: – Tłuszcze są jednym z istotnych składników naszej diety – są przede wszystkim źródłem energii, której każdego dnia potrzebujemy, źródłem wielu ważnych dla naszego życia i zdrowia składników, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) z rodziny n-6 i n-3 oraz steroli roślinnych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Zbyt niskie spożycie tłuszczu może skutkować niedoborami tych składników i zwiększać ryzyko rozwoju chorób dietozależnych. Zwłaszcza tłuszcze roślinne odgrywają ważną rolę w rozwoju oraz prawidłowej pracy mózgu i całego układu nerwowego oraz prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Dlatego każdego dnia należy pamiętać, że zarówno pierwsze, jak i drugie śniadanie to podstawa udanego dnia. Dzięki nim możemy sprawnie funkcjonować przez kilka godzin do pory obiadowej, a to właśnie wtedy większość z nas pracuje/uczy się i właśnie wtedy potrzebujemy najwięcej energii i chęci do działania.
– Sama jestem mamą i wiem, jak ważne jest pierwsze śniadanie – to jedzone w domu i to drugie w szkole czy przedszkolu. Staram się, aby moja rodzina nie wychodziła z domu bez śniadania oraz bez ulubionych kanapek, będących dawką dobrej energii. Ważne jest, abyśmy my dorośli byli uważni na tę kwestię, ponieważ wyrobienie w Polakach, zwłaszcza tych najmłodszych, dobrego nawyku jedzenia śniadań to inwestycja w ich zdrowie i mądry rozwój, dający pozytywne efekty w dorosłym życiu.
Po tym, jak dzieciaki wysłuchały cennych rad ekspertów, miały pokazać, jak wykorzystać je w praktyce. Zadanie było następujące: z przygotowanych produktów (pieczywa, margaryny, serka topionego, różnego rodzaju wędlin czy warzyw) trzeba zrobić zdrowe i smaczne kanapki. Nie mogło być inaczej, wszyscy poradzili sobie wyśmienicie. Talerze wypełniły się kolorowymi kanapkami. Przy ich tworzeniu dzieciom nie brakowało kreatywności i fantazji.
– Na mojej kanapce jest myszka. Oczy ma zrobione z plasterków ogórka, nosek z rzodkiewki. Nie wiem, z czego uda się zrobić ogonek, ale na pewno coś znajdę – mówiła nam jedna z uczennic. Jej kolega uznał, że jury z pewnością przypadnie do gustu kanapka mucha. – Chciałem zrobić ją tylko z wędlin, ale chyba się nie uda. Skrzydła muszą być z sałaty – zdradzał.
Ser, szynka, masło, jajka, ogórki i sałata. To składniki, które zdaniem 10-letniej Moniki Szot powinny znaleźć się na idealnej kanapce.
Podczas spotkania dzieci miały też okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o zdrowy i piękny uśmiech. Podstawowa zasada jest następująca: zęby myjemy bardzo dokładnie, co najmniej dwa razy dziennie, przez dwie minuty.
– Dzieci doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest mycie zębów. Jednak czasem trzeba je do tego zachęcić. To jest zadanie rodziców, z którego, niestety, nie wszyscy dorośli dobrze się wywiązują – przyznaje Karolina Kolarczyk z przychodni stomatologicznej ComfortDent w Katowicach. – To rodzice powinni przypominać o regularnym i dokładnym myciu zębów. Zwłaszcza przed pójściem spać – przestrzega. Dlaczego to tak istotne? W nocy wydziela się znikoma ilość śliny. Jeśli nie umyjemy zębów przed snem, to pokarm i kwasy w nim zawarte leżą na zębach całą noc, co prowadzi do powstania próchnicy. – U dzieci dynamika procesu próchnicowego jest szczególnie szybka, dlatego tak ważne jest, by temu zapobiegać – podkreśla.
Na takie nietypowe śniadania prasowe do redakcji Dziennika Zachodniego będziemy zapraszać częściej. Kolejne spotkanie organizujemy już we wrześniu, kiedy wypada Ogólnopolski Dzień Drugiego Śniadania. Dzieciaki znów pochwalą się wiedzą i pokażą, na czym polega kreatywność w kuchni.