Członek rady programowej TVP, Krzysztof Luft, złożył we wtorek skargę w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na materiał poniedziałkowych „Wiadomości”, opisujący ostatnie działania Donalda Tuska – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. – Apeluję ponownie do przewodniczącego rady o pilne i kompleksowe zajęcie się problemem przedstawiania Donalda Tuska przez TVP – mówi nam Luft.
Chodzi o materiał Macieja Sawickiego pt. „Ruski ład Donalda Tuska”, który wyemitowano w poniedziałkowym, głównym wydaniu „Wiadomości”. Wielokrotnie pojawiły się w nim słowa, wypowiadane po niemiecku przez Tuska („fur Deutschland” oraz „Danke fur alles”), były też rozmowy z przechodniami, którzy akcentowali nieudolność rządów Donalda Tuska i to, że (rzekomo) brakowało na wszystko wówczas pieniędzy w budżecie.
Materiał Sawickiego oburzył Krzysztofa Lufta, członka rady programowej TVP. We wtorek zgłosił on na skargę w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. – Nie wytrzymałem. To był skrajny przypadek pogwałcenia ustawowych zasad bezstronności, rzetelności, wyważenia i wysokiej jakości, wymienionych w artykule 21 ustawy o radiofonii i telewizji – mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. – Mało tego: nosił w dodatku cechy nachalnej propagandy.
W piśmie do KRRiT Luft skrupulatnie wymienia, że czterokrotnie powtórzono to samo ujęcie Donalda Tuska, mówiącego po niemiecku „fur Deutchland”, a także dwukrotnie inne ujęcie: ze słowami „danke fur alles”. – Wykorzystano też inne ujęcia, pochodzące z wystąpienia Donalda Tuska, adresowanego przed laty do słuchaczy z Niemiec, które nie miało żadnego związku z wczorajszym wystąpieniem w Gdańsku – chodziło jedynie o tworzenie i utrwalanie wrażenia, że Donald Tusk reprezentuje interesy niemieckie, co zresztą wynikało również z komentarza – czytamy w skardze. – Wzywam KRRiT do wykorzystanie swoich ustawowych uprawnień i zatrzymanie tej niebezpiecznej oraz bezprawnej kampanii nienawiści realizowanej przez nadawcę publicznego.
Krzysztof Luft mówi nam, że zainteresuje tym materiałem także przewodniczącego rady nadzorczej TVP, Wojciecha Skurkiewicza. – A właściwie zintensyfikuje tylko argumenty, zawarte we wniosku, złożonym już wcześniej u przewodniczącego – podsumowuje.
Chodzi o pismo, jakie Luft wraz z dwójką innych członków rady (Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus) złożył u Skurkiewicza tydzień temu. Wnioskowano w nim o skontrolowanie tego, jak Donald Tusk jest przedstawiany w ostatnich tygodniach na antenie TVP Info i w programach informacyjnych TVP1 i TVP2. „Objęcie kierowania największą partią opozycyjną przez byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej budzi wyjątkowo duże zainteresowanie opinii publicznej i wielkie emocje. Dlatego szczególnie ważne jest, aby telewizja publiczna rzetelnie przedstawiała tę sytuację, a w szczególności nie eskalowała napięć i podziałów w społeczeństwie” – napisano we wniosku.
TVP atakuje Donalda Tuska
Tusk od momentu, gdy ogłosił powrót do polskiej polityki ostro krytykuje Telewizję Polską, a ta (szczególnie informacyjny kanał TVP Info) odpowiada mu w równie ostry sposób. Już w kilka dni po objęciu przywództwa w PO, na korytarzu w budynku Senatu pytanie Tuskowi próbował zadać reporter TVP Info Miłosz Kłeczek. – Dlaczego odcina się pan od Sławomira Nowaka? Mówił pan, że to więzień polityczny, że jakieś insynuacje wokół niego krążą, że jest w areszcie wydobywczym. A dziś pan mówi: to sprawa między prokuraturą, sądem a Sławomirem Nowakiem – dopytywał. – Ma pan inne zadania na dzisiaj? – ripostował Tusk.
– Nie będę odpowiadał na pytania tych, którzy zaangażowali się w nagonkę; mogę ewentualnie debatować z mocodawcą, tzn. z prezesem Kaczyńskim – powiedział wczoraj lider PO Donald Tusk, zwracając się do TVP Info. Do prezesa PiS zaapelował: „Rozmawiaj ze mną uczciwie o tym, co jest w Polsce i nie wysyłaj nagonki”.
Obecna rada programowa TVP została powołana przez Radę Mediów Narodowych w lutym br. Tworzą ją: Waldemar Andzel, Krzysztof Mróz, Wojciech Skurkiewicz, Anna Sobecka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Janusz Daszczyński, Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Andrysiak, Albert Stawiszyński, Wanda Nadobnik, Wojciech Korkuć, Norbert Klimiuk i Michał Drożdż.
W czerwcu 2021 roku „Wiadomości” oglądało 1,98 mln osób (1,59 mln w TVP1 i 391 tys. w TVP Info) . Udział serwisu uplasował się na poziomie 18,63 proc. (rok wcześniej było to 22,90 proc.). Z kolei w pierwszym półroczu 2021 roku kanał TVP Info notował średni dobowy udział na poziomie 3,70 proc.