W kategorii Materiały Dziennikarskie największe szanse na nagrodę ma redakcja „Gazety Wyborczej”, która zdobyła cztery z siedmiu nominacji. Wszystkie te teksty ukazały się w magazynie reporterskim „Duży Format”: „Tęczowa Polska walcząca” autorstwa Oktawii Kromer, „Od wczoraj nic nie jadłem” Agnieszki Rodowicz, „Posiedzę dwa lata i wyjdę” Katarzyny Włodkowskiej i „Zły dotyk biskupa z Krakowa” Marcina Wójcika.
Ponadto wśród nominowanych znaleźli się Mateusz Baczyński z Onetu („Historia kłamstwa. Jak szukano zabójców Iwony Cygan”), Kamil Bałuk z tekstem dla „Przekroju” („Czas docierania. Wywiad z o. Maciejem Ziębą”) oraz Ewa Grochowska z Dwutygodnik.com („Chleb, krew i święta troska”).
W drugiej konkursowej kategorii Książki nominowano siedem pozycji: „Szramy” Witolda Beresia i Janusza Schwertnera (wyd. Wielka Litera), „Daleko wysoko” Hanki Grupińskiej (wyd. Wielka Litera), „Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa (wyd. Znak), „Bruno. Epoka genialna” Anny Kaszuby-Dębskiej (wyd. Znak), „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Piotra Reszki (wyd. Agora), „Rzeczy osobiste” Karoliny Sulej (wyd. Czerwone i Czarne) i „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” Mirosława Tryczyka (wyd. Znak).
Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej jest przyznawana od 2013 r. przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. Poza kategorią dziennikarską i książkową przyznawana jest również nagroda specjalna za działalność publiczną. Ostatni raz wyróżnienia przyznano w 2019 r.