„Jako były słuchacz programów sekcji polskiej Radia Wolna Europa w PRL-u uzyskałem dostęp do informacji, których reżimowa cenzura chciała nas pozbawić. RWE odmieniła bieg mojego życia i życia milionów ludzi. Dlatego czuję się zaszczycony, że powierzono mi zadanie kierowania tą legendarną instytucją w dalszym przełamywaniu cenzury i udzielaniu głosu niesłyszanym” – powiedział Lipien.
Pack zwrócił uwagę, że niewiele osób rozumie lepiej niż Lipien wieloaspektowe zagadnienia działalności i misji amerykańskich rozgłośni międzynarodowych. „Ted jest zagorzałym i wspaniałym orędownikiem demokracji, który doskonale odnajdzie się w dzieleniu się ze światem fundamentalnymi zasadami i ideałami Ameryki” – ocenił dyrektor generalny USAGM.
Lipien, który przyjaźnił się z m.in. z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, pierwszym dyrektorem sekcji polskiej RWE, niemal całe życie zawodowe związał z międzynarodowymi rozgłośniami amerykańskimi. Od roku 1973 pracował w Głosie Ameryki, a w latach 1981–1993 był tam szefem sekcji polskiej.
Jak podkreśla w piątkowym oświadczeniu USAGM, kierowanie przez Lipiena sekcją polską Głosu Ameryki przypadło na czasy „walki niezależnego związku zawodowego +Solidarność+ o prawa człowieka i demokrację w rządzonej przez sowieckich komunistów Polsce”.
USAGM przypomina, że nowy szef RWE/RS przeprowadził wywiady z wieloma wybitnymi osobistościami, w tym z kardynałem Karolem Wojtyłą, Lechem Wałęsą, George’em H.W. Bushem, Zbigniewem Brzezińskim i Czesławem Miłoszem.
W latach 1993-2003 Lipien pełnił funkcję specjalisty i dyrektora ds. marketingu na obszarze Eurazji w amerykańskiej Radzie Gubernatorów ds. Radiofonii i Telewizji (BBG), najpierw w Monachium, a później w Pradze. Od roku 2003 do 2005 był dyrektorem Wydziału Eurazji w Głosie Ameryki.
W 2008 roku, po odejściu ze służby publicznej, Lipien założył organizację pozarządową zaangażowaną we wspieranie wolnych mediów na całym świecie – Free Media Online.
USAGM akcentuje, że działalność Lipienia na rzecz wolności mediów zauważyły m.in. „New York Times”, „Wall Street Journal” i „Washington Post”. Jego artykuły publikowały m.in „National Review”, „Washington Times” i „Washington Examiner”. Lipien skończył z wyróżnieniem studia w dziedzinie stosunków międzynarodowych na George Washington University. Jak informuje na swojej stronie, urodził się w 1953 roku w Nowym Targu, a w 1970 roku wyemigrował do USA.
Radio Wolna Europa/Radio Swoboda z siedzibą w Pradze jest instytucją finansowaną przez Kongres Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem USAGM. Misją radia jest promowanie wartości demokratycznych i praw człowieka poprzez dostarczanie informacji do krajów, w których wolne media są zakazane lub ich działalność jest ograniczona. Rozgłośnia przekazuje informacje w 27 językach do 23 krajów Europy i Azji.