W czwartek poinformowano o nominowanych w trzech kategoriach: muzyka (fundatorem jest Polskie Radio), słowo (Polska Agencja Prasowa) i obraz (Telewizja Polska).
Jarosław Olechowski otrzymał nominację w kategorii obraz za cykl poradnikowy dotyczący koronawirusa na antenie TVP Info. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Wojciech Korkuć, ilustrator za „patriotyczne zaangażowanie artysty”, Mirosław Borek, współtwórca filmu dokumentalnego „Niepodległość”; Jarosław Szmidt – za film dokumentalny „Efekt motylka” oraz Piotr Trzaskalski – za serial „Stulecie Winnych”.
W kapitule tej kategorii zasiadł prezes TVP Jacek Kurski. Poza nim znaleźli się w niej również dziennikarze telewizji publicznej: Krzysztof Ziemiec i Przemysław Babiarz, a także Adam Bujak, fotografik, i Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
W kategorii słowo kapituła wskazała Włodzimierza Boleckiego – historyka literatury, który „przywracał w latach PRL-u wbrew oficjalnemu literaturoznawstwu, i wbrew wszystkiemu, twórczość wybitnych polskich pisarzy”; Andrzeja Horubałę – pisarza „nieustająco poszerzającego ciągle ciasne granice wolności słowa w Polsce”; Antoniego Liberę – krytyka literackiego; Andrzeja Mularczyka, reportera, pisarza i scenarzystę – m.in. trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, seriali „Dom” i „Droga”. Nominowano także historyka profesora Andrzeja Nowaka – za działalność edukacyjną odpowiadającą na „fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość”.
W kapitule znaleźli się: reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, poeta, pisarz, dramaturg i tłumacz Ernest Bryll, dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń, dramatopisarz, producent i krytyk filmowy Wojciech Tomczyk oraz zastępca redaktora naczelnego PAP Cezary Bielakowski.
Do Nagrody Mediów Publicznych za muzykę nominowano: Łukasza Borowicza – „za wkład w rozwój orkiestry Polskiego Radia”; Stana Borysa – „za wkład w budowanie współczesnej sceny muzyki rozrywkowej w Polsce oraz łączenie rodaków na świecie”; Piotra Beczałę – „za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata”; Zbigniewa Namysłowskiego – „za intensywność i żar muzyczny, za wkład w rozwój polskiego i światowego jazzu, za odnajdywanie inspiracji m.in. w muzyce ludowej i klasycznej”; Grzegorza Markowskiego – „za łączenie pokoleń słuchaczy Perfectu, za niepokonany głos i nieustanne przypominanie o >>byciu sobą<<”.
W składzie kapituły kategorii muzyka znaleźli się: prezeska zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska; śpiewaczka operowa Elżbieta Towarnicka; autor tekstów i producent Marek Kościkiewicz; kompozytor, dyrygent i aranżer Tomasz Radziwonowicz, dziennikarz i krytyk muzyczny Jan „Ptaszyn” Wróblewski.
Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagród Mediów Publicznych zaplanowano na poniedziałek. Wręczenie wyróżnień odbędzie się w przyszły piątek.
Nagrody Mediów Publicznych przyznane zostaną po raz trzeci. Wręczono je za 2019 rok po 11 latach od pierwszej edycji. Ich pomysłodawcą jest Krzysztof Czabański, obecnie przewodniczący Rady Mediów Narodowych.