Ponad 100 tysięcy artykułów o Strajku Kobiet w mediach

W ostatnich dniach Strajk Kobiet zdominował przekazy medialne. Na ten temat przez dziewięć dni ukazało się ponad 100 tysięcy materiałów w mediach tradycyjnych i internecie – wynika z danych, które na zlecenie portalu Wirtualnemedia.pl przygotował Press-Service Monitoring Mediów. Sześć na dziesięć publikacji miało pozytywny wydźwięk.

Od kilkunastu dni temat strajków po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. legalności aborcji rozpala opinię publiczną. Jak wyliczył dla portalu Wirtualnemedia.pl Press-Service Monitoring Mediów (PSMM), od 22 do 30 października (10 dni) w mediach tradycyjnych opublikowano łącznie 103 380 materiałów dotyczących protestów po orzeczeniu TK na temat aborcji. 9 na 10 informacji zamieszczono na portalach internetowych (90049). Przeszło 9 tysięcy wzmianek o protestach pojawiło się w radiu. Mniej informacji pojawiało się o strajkach kobiet w telewizji (2249) i prasie (2064).

Najwięcej o strajkach kobiet pisano w internecie

– Najwyższym wskaźnikiem dotarcia wyróżniły się serwisy Onet.pl, Wp.pl, Se.pl, Wyborcza.pl czy Tvn24.pl. W przeanalizowanym okresie wyodrębniono ok. 2 tys. materiałów w mediach drukowanych. „Gazeta Wyborcza” była źródłem największej liczby artykułów prasowych (99 tekstów). Aktywne były również tytuły o zasięgu regionalnym, w których zamieszczano zapowiedzi oraz relacje protestów w poszczególnych miejscowościach – komentuje dla Wirtualnemedia.pl Jerzy Wolf, analityk mediów z Press-Service Monitoring Mediów.

W social mediach na temat strajków kobiet między 22 a 30 października pojawiło się 4,26 mln wzmianek. Najwięcej na Facbooku (przeszło 3 miliony) i Twitterze (ponad 788 tys.).

Wydźwięk publikacji o protestach kobiet pozytywny

Jak wynika z analizy z Press-Service Monitoring Mediów dla Wirtualnemedia.pl, zarówno w prasie, jak i w internecie większość (ok. 60 proc.) publikacji o strajkach kobiet charakteryzowało się pozytywnym wydźwiękiem.

Dziesięć razy rzadziej o strajkach informowano z negatywnym nacechowaniem. Analiza PSMM pokazuje, że średnio co trzeci materiał w prasie i w internecie miał charakter neutralny.

– Odmienna sytuacja miała miejsce w przekazie telewizyjnym, w którym rozkład wydźwięków był niemal równomierny – wskazuje Jerzy Wolf.

Ekspert Press-Service Monitoring Mediów analizuje: – Nie jest zaskoczeniem, że stacje należące do TVP w sposób nieprzychylny relacjonowały protesty. Najwięcej pozytywnych przekazów wyemitowano w programach Grupy TVN. Neutralne materiały odnotowano w Polsacie.