Materiał Macieja Sawickiego pt. „Przedwyborcza mobilizacja” wyemitowano w głównym wydaniu „Wiadomości” 24 czerwca. W relacji, okraszonej pompatyczną muzyką, pokazano migawki ze spotkań Andrzeja Dudy z wyborcami, podczas których chwalili go i dziękowali mu wyborcy. – Duma, godność, szacunek, historia i tradycja, odpowiedzialność, wiarygodność, dotrzymywanie słowa – wyliczał Sawicki. Autor materiału wyliczył też obietnice wyborcze kandydata, głównie z zakresu polityki socjalnej, które w czasie mijającej kadencji zrealizował Andrzej Duda. Pokazano również wypowiedź Roberta Kubicy, członka społecznego komitetu poparcia prezydenta w obecnej kampanii, oraz Adriana Stankowskiego z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Po tym materiale do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga, w której wskazano, że może on naruszać standardy kampanii wyborczej, w szczególności w zakresie równości kandydatów, jak i obowiązki publicznego nadawcy. Rzecznik poprosił więc o wyjaśnienia Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. 21 skarg na reportaż wpłynęło też do Rady od widzów.
Adam Bodnar przekazał skargę przewodniczącemu Krajowej Rady, przypominając jednocześnie, że ciało to powinno (zgodnie z zaleceniami skierowanymi po wyborach parlamentarnych w 2019 r. przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka) monitorować media publiczne właśnie pod kątem przestrzegania prawa w czasie kampanii wyborczej. Powinno też niezwłocznie reagować na stwierdzone naruszenia
Kilka dni temu Witold Kołodziejski odpowiedział Bodnarowi na jego pismo, przekazując wyjaśnienia Telewizji Polskiej. Z wyjaśnień tych wynika, że reportaż Macieja Sawickiego stanowił podsumowanie upływającej wówczas kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Według nadawcy w materiale nie zachęcano do głosowania na prezydenta, ani nie analizowano jego kampanii wyborczej, lecz dokonano bilansu jego działań jako osoby sprawującej urząd w okresie kadencji.
– Po dokonaniu analizy zgromadzonych materiałów, w tym nagrania audycji i stanowiska nadawcy, podkreślając ustawową zasadę samodzielności nadawcy w kształtowaniu programu ( art. 13 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji), Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie stwierdziła naruszeń w zakresie przepisów wymienionych w Pańskim wystąpieniu do KRRiT – czytamy w odpowiedzi przewodniczącego Kołodziejskiego.
Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. główne wydanie „Wiadomości” miało średnio 2,66 mln widzów i 21,11 proc. udziału w oglądalności pasma, o 2,8 proc. mniej niż rok wcześniej. „Wiadomości” były najchętniej oglądanym programem informacyjnym w telewizji.