Nagrodzona książka Kobylarczyk opowiada o poszukiwaniu szczątków ofiar wojny domowej w Hiszpanii i losach tych, którzy brali udział w tej wojnie. „»Strup« to fascynująca lektura, gdzie koszmar przeplata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar. Dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami można tworzyć literaturę piękną” – odczytał z uzasadnienia członek jury, poeta i tłumacz Abel Murcia Soriano. Katarzyna Kobylarczyk otrzymała 100 tys. zł.
W ścisłym finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2019 roku znalazła się też Joanna Gierak-Onoszko za „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie). Spośród autorów zagranicznych nominowani byli: Lars Berge „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” (Czarne), Artem Czech za „Punkt zerowy” (Warsztaty Kultury) i Óscar Martínez za „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą” (Post Factum Sonia Draga).
Ze względu „na wyrównany poziom tłumaczeń” w tym roku jury nie przyznało nagrody za najlepszy przekład (w wysokości 20 tys. zł).
Tegoroczna gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się online w siedzibie Agory. Jury pracowało pod przewodnictwem Piotra Mitznera w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel Murcia, Katarzyna Surmiak-Domańska.
Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od 11 lat otrzymują autorzy najciekawszych książek reporterskich – polskich i zagranicznych wydanych po polsku. Nagrodę ustanowiło miasto stołeczne Warszawa, współorganizatorem konkursu jest „Gazeta Wyborcza”, a patronem honorowym Alicja Kapuścińska.