Skargi do KRRiT ws. materiału „Wiadomości” o „PRL-owskich korzeniach w TVN”

Stacja: oburzenie jest wymowne

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły skargi na „Wiadomości” TVP, który krytykowały „Fakty TVN” w sprawie wizyty Jarosława Kaczyńskiego na warszawskich Powązkach. Dotyczyły one braku rzetelności i bezstronności. – Pełne oburzenia reakcje na materiał TVP są według nas wystarczająco wymowne – komentuje dla Wirtualnemedia.pl Marcin Barcz, dyrektor pionu komunikacji korporacyjnej, członek zarządu TVN Discovery Polska.

W poniedziałek wielkanocny w „Wiadomościach” w długim materiale autorstwa Marcina Tulickiego skrytykowano „Fakty” oraz kierownictwo stacji TVN. Była to odpowiedź na materiały o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na warszawskich Powązkach, który w negatywnym tonie komentował ten fakt, przypominając, że zakaz wstępu na cmentarze mają wszyscy inni obywatele.

„Wiadomości” zarzuciły „Faktom” atak na prezesa PiS oraz wytknięto byłym i obecnym pracownikom TVN związki „ze służbami i instytucjami PRL-owskimi”.

– W Wielki Piątek, Sobotę, a nawet dzisiaj prywatna stacja telewizyjna TVN zaatakowała prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Powodem było to, że Jarosław Kaczyński w dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej odwiedził groby bliskich i przyjaciół, którzy zginęli 10 lat temu – stwierdził prowadzący Michał Adamczyk w zapowiedzi materiału. – Powodem tej ofensywy politycznej nienawiści były odwiedziny Jarosława Kaczyńskiego na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w wyjątkowym dniu dziesiątej rocznicy katastrofy. Ale dla potrzeb politycznego ataku TVN wykreował kłamstwo, że prezes PiS odwiedził tylko grób swojej matki. Tę fałszywą narrację powieliło wiele osób – ocenił Marcin Tulicki, przytaczając fragment listu otwartego Ilony Łepkowskiej.

Reporter kontynuował w materiale swoje zarzuty: – Telewizja TVN zasugerowała, że Kaczyński odwiedził tylko grób swojej matki, niemalże nielegalnie – skomentował Tulicki. – Pracownicy TVN zaatakowali prezesa Prawa i Sprawiedliwości, zarzucając nawet to, że na teren cmentarza nielegalnie wjechał samochodem. Ale i w tym przypadku prawda jest inna. Jarosław Kaczyński, który niedawno przeszedł operację wszczepienia stawu kolanowego, skorzystał ze standardowej procedury – wyjaśnił. Podkreślono, że prezes PiS pokrył koszty przejazdu na cmentarze i złożonych wieńców (pokazano nawet skan faktury), nie wykorzystując do tego środków partii. – Tych informacji zabrakło w materiałach telewizji TVN – dodał Tulicki.

.@WiadomosciTVP|Jarosław Kaczyński złożył hołd wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej, ze wszystkich opcji politycznych, pochowanych w Warszawie i okolicach. Nie było tak, jak sugerowała stacja TVN, która powiedziała, że odwiedził tylko swoją mamę.c.d.⬇️pic.twitter.com/TWRt10weyi

— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) April 13, 2020

Bezpośrednio materiał nawiązał też do samego szefostwa stacji TVN. Podano, że były sekretarz programowy TVN Milan Subotić przyznał się, że miał kontakty z wywiadem wojskowym PRL (zaznaczono, że podała to sama stacja w swoim serwisie internetowym), dyrektor programy Edward Miszczak należał do PZPR, według doniesień mediów założyciele TVN Mariusz Walter i zmarły w 2009 roku Jan Wejchert mieli kontakty z PRL-owskimi służbami specjalnymi, natomiast matka prowadzącej „Fakty” Justyny Pochanke była bliska współpracownicą księgowej FOZZ. – A właśnie miliardy złotych wyprowadzone z Funduszu wykorzystano na początku lat 90. do budowy części prywatnych mediów w Polsce – opisywał Marcin Tulicki.

Skargi do KRRiT na brak rzetelności i bezstronności

Jak wynika z naszych informacji, w poniedziałek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły dwie skargi na materiał „Wiadomości”.

– Do tej pory wpłynęła 1 skarga od osoby prywatnej na wydanie „Wiadomości” z 13 kwietnia oraz 1 skarga na artykuł na stronie TVP Info na ten temat. Główne zarzuty zawarte w skargach, to brak rzetelności i bezstronności – przekazała nam Karolina Czuczman z biura prasowego KRRiT.

Marcin Barcz, dyrektor pionu komunikacji korporacyjnej, członek zarządu TVN Discovery Polska odpowiada portalowi Wirtualnemedia.pl, że firma „nie będzie komentować, ani odnosić się do żadnego wątku oraz tematu poruszonego w materiale wyemitowanym w głównym wydaniu >>Wiadomości<<„. – Pełne oburzenia reakcje na materiał TVP są według nas wystarczająco wymowne – dodaje Marcin Barcz.

Adam Pieczyński, były redaktor naczelny TVN24 i „Faktów” i szef pionu informacji TVN do grudnia 2019 roku, w rozmowie z Wirtualną Polską stwierdził: – To jest żałosne. Powiem tyle: to jest nieprawda. Teściowa była świadkiem oskarżenia w procesie FOZZ. I głosuje na PiS. Tyle jest warta informacja TVP na temat mojej teściowej. To jest łączenie faktów, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Nie powiem nic więcej, bo każde zdanie, które wypowiem, będzie pretekstem dla propagandystów TVP, żeby robić kolejne materiały. Nie jesteśmy zainteresowani komentowaniem bzdur – podkreślił.

W rozmowie z nami powiedział, że nie chce nic więcej komentować, ale „jest to oburzające i już nawet nie jest zaskakujące”.

We wtorek w „Wiadomościach” 12 minut krytyki TVN

We wtorek w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP wyemitowano dwa mocno negatywne materiały o TVN. Pierwszym kolejny raz zarzucono „Faktom” ataki na Jarosława Kaczyńskiego, przypomniano PRL-owskie wątki w historii TVN i życiorysach jego niektórych dziennikarzy oraz zarzucono stacji, że jest mocno przychylna wobec opozycji, a atakuje rząd.

W drugim skrytykowano też przygotowywany przez stację Metro program „Korki.tv”, do promocji którego TVN bez zgody wykorzystał logo kancelarii premiera (za co przeprosił i wycofał się z tego).

„Wiadomości” już wcześniej parokrotnie krytykowały TVN. W lutym pokazano materiał, w którym skrytykowano prezenterkę TVN Kingę Rusin za relację z imprezy po gali Oscarów. Określono jako „jedną z twarzy pseudoelity, która od lat próbuje wmówić Polakom, jak mają żyć”, a fragmenty jej wpisów odczytał mężczyznę komicznie cienkim głosem.

W „Wiadomościach” poinformowano też o żartach w „Dzień Dobry TVN” prowadzących Anny Kalczyńskiej i Andrzeja Sołtysika oraz reportera Adama Federa z tego, że koreański piosenkarz Jeona Jung-kook został zaliczony do najprzystojniejszych mężczyzn na świecie.

Ponadto w „Wiadomościach” przypomniano, że pod koniec ub.r. Filip Chajzer w „Dzień Dobry TVN” udawał atak paniki. Został za to mocno skrytykowany, przeprosił urażonych jego zachowaniem. Po materiale „Wiadomości” z połowy lutego z TVP Info odeszła Małgorzata Walczak, partnerka życiowa Chajzera.

Duże wzrosty oglądalności programów informacyjnych

Liderem oglądalności wśród programów informacyjnych w marcu br. były „Fakty” emitowane w TVN i TVN24 BiS. Największym wzrostem pochwalić się mógł „Teleexpress” pokazywany w TVP1 i TVP Info.

„Fakty” TVN i TVN24 BiS w marcu 2020 roku oglądało średnio 3,65 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 24,52 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Średnia oglądalność „Faktów” w TVN w zeszłym miesiącu wyniosła 3,25 mln widzów, a w TVN24 BiS – 401 tys.

Wiceliderem były „Wiadomości” TVP1 i TVP Info, które oglądało 3,58 mln widzów. Dziennik ten w TVP1 śledziło 2,62 mln widzów, a w TVP Info było to 958 tys. osób.