Do 14. edycji konkursu organizowanego przez Bibliotekę Śląską oraz Syndykat Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego wpłynęło aż 667 zdjęć autorstwa 70 profesjonalnych fotoreporterów i amatorów. W lutym jury do finału zakwalifikowało 152 zdjęcia. Do końca marca będzie można je oglądać w holu Biblioteki Śląskiej.
Do 14. edycji konkursu organizowanego przez Bibliotekę Śląską oraz Syndykat Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego wpłynęło aż 667 zdjęć autorstwa 70 profesjonalnych fotoreporterów i amatorów. W lutym Jury w składzie: prof. Marian Oslislo, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – przewodniczący, prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, Witold Englender, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej, Katarzyna Łata-Wrona, członek zarządu Głównego ZPAF, Arkadiusz Ławrywianiec, przedstawiciel fotoreporterów, prezes zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF, Zbigniew Podsiadło, prezes zarządu Okręgu Górskiego ZPAF, Martyna Radłowska-Obrusnik, przedstawiciel Syndykatu Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego zakwalifikowało do finału 152 zdjęcia. Do końca marca będzie można je oglądać w holu Biblioteki Śląskiej.
I nagrodę w konkursie, za cykl zdjęć pt. „Ścieżka zdrowia”, jury postanowiło przyznać Tomaszowi Jodłowskiemu. To sześć czarno-białych fotografii przedstawiających zmagania uczestników biegu Runmageddon w Zabrzu.
II nagrodę za zdjęcie „Aborcja” otrzymał fotoreporter katowickiej ‚Wyborczej’, Dawid Chalimoniuk. Fotografia została wykonana podczas protestu Happeningu Federacji Anarchistycznej przeciw zmianom w prawie aborcyjnej. To nie jedyne wyróżnienie, które Dawid Chalimoniuk otrzymał w czwartek.
Jury przyznało mu także Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek za pracę, której tematyka nawiązuje do programu Katowice Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki. Fotografia pt. „Ironman” przedstawia Marka Musiała, który prowadzi firmę zajmującą się remontem fortepianów i pianin, a w wolnym czasie startuje w triatlonach.
III nagrodę, za cykl zdjęć „Z życia bacówki” otrzymał Łukasz Kowalski.
Nagrodę Czytelników Biblioteki Śląskiej ufundowaną przez Fundację im. Krystyny Bochenek za zdjęcie nr 1 z cyklu „Ostatnia…” otrzymał Tomasz Makula.
Natomiast Nagrodę Specjalną im. Jana Suchana – Daniel Dmitriew za zdjęcie „Anioły w Piekarach”.
Po raz siódmy przyznano też nagrodę Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej, honorującą zasłużonych twórców. Tegorocznym laureatem został Marek Janicki. Jury doceniło niezwykłe zdjęcia autora wykonane w stanie wojennym, podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”.
– Dzięki Śląskiej Fotografii Prasowej dowiadujemy się wszystkiego, co wydarzyło się w ciągu roku w naszym regionie. W zgłoszonych do konkursu zdjęciach są i emocje, i fakty. Można je traktować jako dokument, ale też poezję wizualną. Jest to uczta dla oczu i dla ducha. W tym roku, jak zwykle zresztą, poziom zdjęć był bardzo wysoki – podkreślił prof. Marian Oslislo, przewodniczący jury konkursu.
Laureaci Śląskiej Fotografii Prasowej otrzymali nagrody pieniężne, a zwycięzca konkursu z rąk prof. Jana Malickiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej, odebrał przechodnią statuetkę Złotego Druha.