– Mam tylko jednego kandydata od Juliusza Brauna – Lecha Parella, czekam wciąż na pomysły pozostałych członków Rady – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl przewodniczący RMN, Krzysztof Czabański.
Czas na zgłaszanie pozostałych kandydatów mija dzisiaj wieczorem.
Pierwszą osobą zgłoszoną w konkursie na prezesa Polskiego Radia jest Lech Parrell. – Uważam, że to dobra kandydatura. Parell ma doświadczenie jako dziennikarz i menadżer mediów. Gdy był prezesem i redaktorem naczelnym Radia Gdańsk, słuchalność tej stacji zdecydowanie wzrosła, a w 2015 publiczne radio zajęło drugie miejsce w rankingu najczęściej cytowanych mediów regionalnych w Polsce – uzasadnia w rozmowie z nami swoją propozycję Juliusz Braun.
Parrell był też w swojej karierze zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Bałtyckiej”, a wcześniej związany był m.in. z Radiem Plus i pierwszym komercyjnym radiem na Pomorzu – ESKA Nord. – Warto zaznaczyć, że jest też prezesem Stowarzyszenia SUM, współorganizującego m.in. takie wydarzenia jak gdańska Parada Niepodległości, Misterium Męki Pańskiej i Orszak Trzech Króli, a także Defilada Niezłomnych, które budują wspólnotę gdańszczan wokół uniwersalnych wartości a jednocześnie promują miasto i region w Polsce i za granicą – dodaje Braun.
Zgłaszanie kandydatów na prezesa radia stało się wymogiem po tym, jak ze stanowiska zrezygnowała dopiero co wybrana prezes Barbara Stanisławczyk-Żyła. Wybór nowego prezesa Rada Mediów Narodowych zapowiada na czwartek, 9 marca.
Wybierać go będą członkowie rady spośród zgłoszonych przez siebie kandydatów. Nie wiadomo, czy wśród nich znajdzie się Stanisławczyk-Żyła. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański nie wykluczył takiej możliwości.
Dodał jednak, że nie ma opcji, by Barbara Stanisławczyk-Żyła wróciła na stanowisko z pominięciem procedury konkursowej. – Moim zdaniem Rada Mediów Narodowych nie ma już o czym rozmawiać z panią prezes – powiedział Czabański.
Stanisławczyk-Żyła na stanowisko prezesa Polskiego Radia została powołana 8 stycznia 2016 r. przez ówczesnego szefa MSP Dawida Jackiewicza.
Przed pracą w Polskim Radiu Barbara Stanisławczyk-Żyła była m.in. zastępcą redaktora naczelnego „Sukcesu”, a w latach 2006-2010 redaktor naczelną tego pisma, natomiast od września 2009 roku do marca 2010 roku dyrektorem wydawniczym Wydawnictwa Przekrój. Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi, na początku lat 90. była stypendystką w Agencji Reutera w Londynie. Napisała kilka książek faktograficznych m.in. „Miłosne gry Marka Hłaski”, „Dziewczyny”, „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska historie dramatów i miłości” oraz „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”.
Ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskała też stopień doktora. Prowadziła wykłady m.in. w Collegium Civitas.