Adam Bodnar w piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia w sprawie informacji portalu Wirtualnemedia.pl o działaniach kierownictwa firmy wobec Michała Olszańskiego. W maju dziennikarz po przeprowadzeniu wywiadu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w „Pytania na śniadanie” ocenił, że „to nie był dobry pomysł”, po czym miano zakazać mu wypowiadania się w mediach.
W poniedziałek 13 maja br. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był gościem porannego pasma TVP2 „Pytanie na śniadanie”. Wywiad przeprowadzili gospodarze programu: Monika Zamachowska i Michał Olszański. Lider PiS-u opowiadał o życiu prywatnym, m.in. o swoich kotach, przyjaciołach i ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu.
Wywiad był mocno krytykowany w mediach społecznościowych nie tylko za formę, ale przede wszystkim za pytania dziennikarzy. Rozmowę uznano wprost za element kampanii wyborczej przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego (odbywały się 26 maja br.).
Michał Olszański krytycznie o pomyśle wywiadu
Sam pomysł wywiadu dwa dni później w portalu naTemat.pl skrytykował Michał Olszański, zapytany o okoliczności rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim. – Wiedziałem, że to nie jest dobry pomysł. „Pytanie na śniadanie” to audycja poranna, lifestylowa. Znając cechy prezesa Kaczyńskiego, wydawało mi się, że pomysł jego PR-owców na to, by w ten sposób ocieplać jego wizerunek nie jest do końca trafiony. I nie będzie to dla niego łatwa sytuacja – stwierdził Olszański.
Według niego dziennikarze prowadzący rozmowę wiedzieli, jaki będzie jej kierunek i w jaki sposób mają rozmawiać, bo schemat wywiadu został opracowany przez PR-owców prezesa Kaczyńskiego, we współpracy z kierownictwem „Pytania na śniadanie”.
Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynikało, że w powstawanie pytań zaangażowane było także ścisłe kierownictwo TVP. Prezes Jacek Kurski i osoby z kierownictwa „Pytania na śniadanie” byli w studiu w czasie rozmowy z prezesem PiS.
W efekcie publikacji w NaTemat.pl Michał Olszański – jak informowaliśmy jako pierwsi – dostał zakaz wypowiadania się w mediach. Rozważane było także zawieszenie go w prowadzeniu programu.
RPO: efekt mrożący, pismo z prośbą o wyjaśnienia do prezesa TVP
O sprawę postanowił zapytać Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który – jak podał – „na podstawie doniesień medialnych dowiedział się i zakazie dla redaktora Michała Olszańskiego z TVP”.
Rzecznik ocenił, że to bardzo poważne ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej na podstawie art. 54 Konstytucji. – Środek ten podjęty przez pracodawcę wobec dziennikarza należy uznać za bardzo poważne ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej redaktorowi Olszańskiemu na podstawie art. 54 Konstytucji – stwierdził RPO Adam Bodnar.
Według niego sytuacja budzi również wątpliwości z punktu widzenia art. 14 Konstytucji (zasada wolności prasy i innych środków przekazu). – Wypowiedź redaktora Michała Olszańskiego nie zawierała treści znieważających ani w żaden inny sposób nie naruszała porządku prawnego. Działania podjęte przez TVP w tej sprawie stwarzają poważne ryzyko wywołania „efektu mrożącego” wobec dziennikarzy pracujących w mediach publicznych, co w istotny sposób może odbić się na prawie ogółu obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji – ocenił Adam Bodnar w piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego.
Podkreślił też, że „szczególnie media publiczne powinny bowiem wykazywać się w tym zakresie wysokimi standardami i zapewniać swoim dziennikarzom możliwość nieskrepowanego wyrażania poglądów”. Rzecznik w swoim piśmie do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego poprosił o wyjaśnienia.
Michał Olszański od wielu lat jest związany z radiową Trójką, gdzie przygotowuje i czyta serwisy sportowe oraz prowadzi copiątkową autorską audycję „Godzina prawdy”. W TVP jest jednym z prowadzących „Pytania na śniadanie” oraz „Expressu reporterów” (oba programy są nadawane w TVP2). W lutym br. został jednym z laureatów Złotego Mikrofonu, nagrody przyznawanej przez Polskie Radio wybitnym radiowcom już od 1969 roku.