Zdjęcie „Płacząca dziewczynka na granicy” wykonał John Moore z amerykańskiego oddziału Getty Images.
Fotografia pokazuje kilkuletnią Sandrę Sanchez, która płacze, podczas gdy jej matka jest przeszukiwana przez straż przy granicy USA i Meksyku. Fotografia zyskała dużą popularność w połowie ub.r., kiedy zaostrzono zasady co do przyjmowania w USA nielegalnych imigrantów. Jej przeróbka, z samym wizerunkiem dziewczynki i prezydenta Donalda Trumpa, pojawiła się na okładce magazynu „Time”.
W World Press Photo do tytułu Zdjęcia Roku było nominowanych jeszcze pięć fotografii, prezentowaliśmy je w drugiej połowie lutego.
We wprowadzonej w tej edycji konkursu kategorii Fotoreportaż Roku nagrodzony został Pieter Ten Hoopen z Agence Vu/Civilian Act za cykl „Karawana migrantów”.
Nominowano jeszcze dwie prace: „Kryzys w jeziorze Czad” Marco Gualazziniego i „Kryzys w Jemenie” Lorenzo Tugnoliego.
Natomiast tytuł Internetowego Wideo Roku przyznano pracy „Spuścizna polityki ‘zero tolerancji’: straumatyzowane dzieci bez dostępu do leczenia” autorstwa Univision News Digital.
W konkursie World Press Photo przyznano też nagrody w poszczególnych kategoriach konkursowych: Sprawy współczesne, Środowisko, Informacje ogólne, Projekty długoterminowe, Natura, Portrety, Sport i Newsy. We wszystkich nagrodzono zarówno za pojedyncze zdjęcia, jak też serie.
Do tegorocznej edycji World Press Photo zgłoszono 78,8 tys. zdjęć. W styczniu i pierwszej połowie lutego oceniało je niezależne jury złożone z ponad 20 osób z dużym doświadczeniem w branży fotograficznej. Nominacje otrzymał zdjęcia wykonane przez 43 fotografów z 25 krajów. Na tej liście nie było Polaków.
Wszystkie nagrody wręczono w czwartek na gali w Amsterdamie. Zdobywcy tytułów Zdjęcia Roku i Fotoreportaż Roku dostali po 10 tys. euro, wszyscy nagrodzeni i nominowani otrzymali też pamiątkowe dyplomy, a ich prace będą prezentowane w okolicznościowym albumie i na wystawie.
Konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 roku. W br. odbyła się jego 62. edycja.