W ramach realizacji projektu „DIGI TVP”, Telewizja Polska stworzy cyfrową bibliotekę z archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi. W tym celu powstała pracownia digitalizacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych.
Wybrane zostaną określone pozycje, które będą zdigitalizowane w najlepszej możliwej rozdzielczości. W części zostaną poddane także procesowi rekonstrukcji, a w zależności od stanu zachowanego materiału będą w nim usuwane uszkodzenia obrazu, będzie on stabilizowany oraz poddawany korekcji pod względem barw i kontrastu.
Programy będą pochodzić z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstaną też lokalne pracownie rekonstrukcji.
Odnowione materiały zostaną udostępnione w wysokiej rozdzielczości w specjalnym kanale online TVP. Określone pozycje będą też emitowane w programach Telewizji Polskiej.
Kolejna digitalizacja
To kolejne działanie, realizowane przez TVP, który ma na celu ocalenie przed zapomnieniem archiwalnych produkcji nadawcy. Od 2017 roku Telewizja Polska realizuje projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP” w ramach którego digitalizacji zostaje poddanych 836 tytułów filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali.
Nadawca podaje, że według planów w ramach projektu ma zostać zdigitalizowanych i udostępnionych 2 tys. materiałów, przetworzonych ma zostać 50 TB danych.
Dostęp do filmów online ma być bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.
Wartość projektu szacowana jest na 53 420 766 zł, z czego z Funduszy Europejskich pochodzi 42 247 363,70 zł. Łączny poziom dofinansowania projektu ze środków UE wynosi 84,63 proc. Digitalizacja zasobów TVP potrwa do końca stycznia 2022 roku.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.