– Teraz czekamy, aż nadawcy otrzymają zmienione koncesje i zgodę KRRiT na nadawanie w tym standardzie. Planujemy spotkanie z nadawcami, aby omówić szczegóły – informuje Agnieszka Sobucka, dyrektorka biura marketingu i komunikacji spółki Emitel, operatora MUX 8, który wnioskował do UKE o zmianę.
Spotkanie z nadawcami ma odbyć się w przyszłym tygodniu.
Treści decyzji nie ma na razie na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Do końca przyszłego tygodnia będzie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej – informuje Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
Jak potwierdza, zmiana decyzji umożliwia przejście na nowy standard DVB-T2, ale nie zmusza do tego. Emisja w nowym standardzie pozwala z kolei na umieszczenie na MUX większej liczby kanałów lub właśnie poprawę jakości obrazu dotychczasowych.
Decyzja UKE otwiera możliwość zmiany, ale to nadawcy muszą ustalić szczegóły całego procesu. Ponadto każdy z nich musi zwrócić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie zmiany zapisów koncesji dotyczących standardu emisji (dziś mają zapisy o standardowej rozdzielczości i systemie DVB-T).
Wniosek o możliwość nadawania kanałów w nowym standardzie naziemnym, co umożliwi przełączenie ich do jakości obrazu HD, Emitel złożył do UKE już w drugiej połowie grudnia. O wydaniu decyzji pierwszy poinformował serwis Wirtualnemedia.pl.
Obecnie MUX 8 jest jedynym ogólnopolskim multipleksem, na którym kanały są dostępne w standardowej, a więc gorszej jakości. To także jedyny MUX ogólnopolski nadający w starym, mniej wydajnym systemie naziemnym DVB-T.
Na MUX 8 nadają: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media), ViDoc TV (Red Carpet Media Group), Republika (Telewizja Republika) i wPolsce24 (Fratria).