Anna Sobecka wiceprzewodniczącą rady programowej TVP

Anna Sobecka to była posłanka Prawa i Sprawiedliwości

Rada programowa TVP wybrała władze na kolejny rok. Większością głosów przewodniczącym ponownie został senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz, a wiceprzewodniczącym poseł PiS Waldemar Andzel. Nową wiceprzewodniczącą została Anna Sobecka, była posłanka PiS i była spikerka Radia Maryja.

Wiceprzewodniczącym nie będzie już z kolei radca prawny Albert Stawiszyński.

Ponadto w trakcie piątkowego posiedzenia rada przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia uznania dla TVP za sposób relacjonowania powodzi. Projekt przygotował członek rady Krzysztof Luft (jest jednocześnie współpracownikiem TVP), a podpisali się pod nim również inni członkowie: Małgorzata Prokop-Paczkowska, Janusz Daszczyński, Artur Andrysiak i Albert Stawiszyński. Po niewielkich zmianach, ale nie modyfikujących sensu uchwały, została ona przyjęta jednogłośnie.

„Rada Programowa TVP wysoko ocenia sposób relacjonowania w programach TVP tragedii powodzi na południu Polski. TVP Info w dniach największego nasilenia zjawisk powodziowych, prowadziło relację »na żywo« przez całą dobę – także w nocy. Wyważony i bazujący na faktach sposób relacjonowania dramatu rozgrywającego się na terenach powodziowych, został też doceniony przez widzów, w postaci wzrostu widowni programów informacyjnych” – napisano w uchwale.

Dodano, że rada z satysfakcją i uznaniem przyjmuje również zaangażowanie TVP w akcję pomocową dla ofiar powodzi i w promocję pomocy powodzianom na antenach TVP.

Choć w mediach publicznych wymieniono kierownictwa i powołano likwidatorów, to rady programowe spółek aż do przyszłego roku będą zdominowane przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z ustawą medialną rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 15 członków, których powołuje Rada Mediów Narodowych. 10 osób reprezentuje ugrupowania parlamentarne, a pozostałych pięciu członków powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. Kadencja trwa cztery lata.

Rada jest ciałem doradczym, podejmuje uchwały zawierające oceny poziomu i jakości programu.