Do XYZ przechodzi kolejny dziennikarz „Pulsu Biznesu”

Nawacki o wizji serwisu

Mikołaj Śmiłowski

Do internetowego serwisu premium XYZ od września dołączył Mikołaj Śmiłowski. Przez ostatnie kilka lat był dziennikarzem „Pulsu Biznesu”. W XYZ będzie opisywał wydarzenia z rynków finansowych. Redaktor naczelny i prezes portalu Grzegorz Nawacki zdradza priorytety tematyczne nowego medium, które zadebiutuje na rynku jeszcze w tym roku.

Mikołaj Śmiłowski przez ostatnie trzy lata pisał na łamach „Pulsu Biznesu” o rynkach finansowych w Polsce i zagranicą oraz o kryptowalutach. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

– Wraz z tym transferem odsłaniamy kolejne szczegóły dotyczące XYZ – będziemy poruszać także tematykę inwestowania, opisując trendy i ciekawe wydarzenia z giełdy polskiej i zagranicznej. Bardzo się cieszę, że będzie się tym zajmował Mikołaj Śmiłowski. To niezwykle uzdolniony dziennikarz, ma mocne przygotowanie merytoryczne do analizowania rynków oraz niezwykłą zdolność do wyłapywania i opisywania ciekawych wydarzeń, i ujmowania ich tak, że interesują nie tylko giełdowych graczy. Najlepiej świadczą o tym statystyki popularności tekstów, które dawały mu wysoką pozycję na liście najpopularniejszych autorów. Będziemy pokazywać piękno rynków finansowych, ale nie zapomnimy o edukacji. I co bardzo ważne, Mikołaj, który najbliższy czas spędzi za oceanem, będzie z bliska opisywał wydarzenia także na najważniejszej giełdzie na świecie – mówi Grzegorz Nawacki, założyciel i redaktor naczelny XYZ.

O czym będzie XYZ?

Nawacki w tym tygodniu przekazał także, o czym będą mogli czytać i słuchać odbiorcy nowego medium. Choć większość będzie dotyczyć biznesu, gospodarki i makroekonomii, to drugim ważnym filarem będą tematy zagraniczne.

– Świat będziemy opisywać bardzo szeroko, wychodząc od mocnego minitoringu wydarzeń z naszego regionu, przez opisywanie krajów, które mają duże znaczenie dla Polski m.in. ze względu na powiązania gospodarcze, a skończywszy na Afryce i Azji. Z XYZ będzie można zatem dowiedzieć o tym, co ważnego i ciekawego z polskiej perspektywy wydarzyło się w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, krajach nordyckich czy Niemczech, ale i w USA, Kanadzie, Chinach, Tajlandii czy Ghanie. Co ważne, w każdym przypadku autorami będą autorzy świetnie znający lokalne realia – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Grzegorz Nawacki.

XYZ nie będzie też uciekał od tematów politycznych, stawia jednak na nowe podejście. – W XYZ nie będziemy zajmowali się prostym relacjonowaniem tego co wydarzyło się w Sejmie czy emocjonować się utarczkami słownymi polityków w programach radiowych czy telewizyjnych. Postawimy na fachową i opartą na wiarygodnych źródłach analizę kluczowych wydarzeń. I co najważniejsze: będziemy całkowicie apolityczni i bezstronni, więc będą to obiektywne analizy, podczas gdy wiele mediów mniej lub bardziej jawnie wspiera określone partie – ocenia dla Wirtualnemedia.pl Nawacki.

Uzupełnieniem tematyki nowego medium z kategorii premium będzie lifestyle i sport. XYZ o sporcie będzie informować, „osadzając go w kontekście społecznym, politycznym czy biznesowym”.

– Misją XYZ jest wpieranie przedsiębiorczości i kształtowanie właściwych postaw wśród przedsiębiorców. Wierzymy, że najlepszą metodą jest pokazywanie najlepszych wzorców. Na przykładzie chociażby trwającej akcji Przedsiębiorcy powodzianom, widać, że takie połączenie sił: nie tylko finansowych, ale i organizacyjnych i logistycznych, pozwala przedsiębiorcom realizować projekty, na których korzystają wszyscy Polacy i dzięki którym kraj się szybciej i mądrzej rozwija. Dużo miejsca poświęcimy sztuce, wydarzeniom kulturalnym, ale będziemy też opisywać marki luksusowe, ciekawe miejsca i pokazywać przedsiębiorców od nieco innej, prywatnej strony – opowiada Grzegorz Nawacki.

Wicenaczelną XYZ będzie Małgorzata Grzegorczyk, która przeszła z „Pulsu Biznesu”, a Cezary Szczepański przechodzi z „My Company” na stanowisko szefa newsroomu i innowacji. Tematyką zagraniczną zajmie się Bartłomiej Mayer.

Dziennikarzem zajmującym się polityką będzie Rafał Mrowicki, który przeszedł z Wirtualnej Polski, a sportem Marek Deryło, który wcześniej związany był z “Gazetą Wyborczą”.

W zarządzie XYZ obok Nawackiego są: Karolina Kowalska, która przeszła z „Pulsu Biznesu” i Joanna Urbaniak, poprzednio związana z organizatorami konferencji Impact. Szefem mediów społecznościowych jest Mariusz Kruczek, do działu subskrypcji dołączyła Dagmara Sapierzyńska.

Wiodącym inwestorem XYZ jest fundusz RiO biznesmena i twórcy InPostu Rafała Brzoski.