Jak podawaliśmy w lipcu br., prokuratora odmówiła wszczęcia śledztwa ws. wycofania ze sprzedaży wydania tygodnika „Nie” (Urma) przez PKN Orlen i Pocztę Polską. Wydawca zapowiadał wtedy zaskarżenie decyzji do sądu.
Zapytaliśmy, jak dziś wygląda sytuacja. – Zaskarżyliśmy decyzję skutecznie. Teraz Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie naruszenia przepisów prawa prasowego. Przesłuchano już większość świadków. Więcej informacji nie możemy ujawnić, bo śledztwo jest niejawne – wskazała portalowi Wirtualnemedia.pl Marta Miecińska, prezeska Urmy.
Dwa śledztwa ws. tygodnika „Nie”
Szczegóły w tej sprawie przekazał nam Piotr Skiba, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Potwierdził, że zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa zostało uwzględnione przez sąd. 10 stycznia br. zostało zaś wszczęte śledztwo w dwóch sprawach.
– Pierwsze dotyczy tłumienia krytyki prasowej oraz ograniczania i utrudniania nabywania, przyjętego przez przedsiębiorstwo do rozpowszechniania czasopisma z powodu jego treści, w okresie od 10 do 16 marca 2023 roku, poprzez wycofanie ze sprzedaży numeru 10/2023 Tygodnika „Nie” z punktów sprzedaży należących do PKN Orlen S.A., tj. o czyn z art. 44 ust. 1 w zb. z art. 49 w zw. art. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz.U.2018.1914 t.j.) – informuje rzecznik.
I dodaje: Drugie śledztwo dotyczy tłumienia krytyki prasowej oraz ograniczania i utrudniania nabywania, przyjętego przez przedsiębiorstwo do rozpowszechniania czasopisma z powodu jego treści, w okresie od 10 marca 2023 do 10 stycznia 2024 roku, poprzez wycofanie ze sprzedaży numeru 10/2023 Tygodnika „Nie, a także kolejnych numerów tego Tygodnika, z punktów sprzedaży należących do Poczty Polskiej S.A., tj. o czyn z art. 44 ust. 1 w zb. z art. 49 w zw. art. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe.”
14 marca br. ówczesny szef Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że z punktów sprzedaży koncernu wycofane zostanie wydanie tygodnika „Nie”, na okładce którego widniał Jan Paweł II z krucyfiksem i przybitą do niego lalką. Jeszcze dalej poszła Poczta Polska, która wypowiedziała spółce Urma umowę świadczenia usług.
Przesłuchano świadków
Prokurator Piotr Skiba wskazał, że na chwilę obecną przesłuchano 15 świadków z PKN Orlen S.A., Poczta Polska S.A., Garmond Press S.A. i Ruch S.A., zabezpieczono korespondencję związaną z wycofaniem tygodnika zarówno z Orlenu, jak i z Poczty.
W kwietniu podawaliśmy, że redakcja „Nie” wysłała list do zagranicznych mediów, w którym chciała im „uświadomić (…), jak stoją sprawy w Polsce”. Opisała w nim sprawę wycofania ze sprzedaży wydania tytułu przez Pocztę Polską i PKN Orlen. Wśród adresatów znalazły się „Die Tageszeitung”, „Corriere della Sera”, „La Repubblica”, „Le Monde”, „Charlie Hebdo” i „Trouw”.