Rada Mediów Narodowych zajmie się likwidacją biblioteki Polskiego Radia

Polskie Radio siedziba

27 września Rada Mediów Narodowych ma zająć się planami likwidacji Biblioteki Polskiego Radia. Piotr Daniluk, rzecznik nadawcy publicznego informuje Wirtualnemedia.pl, że niektóre pozycje wymagają opieki konserwatorskiej, które Polskie Radio nie jest w stanie zapewnić. Dlatego w ramach reorganizacji część książek trafi do wyspecjalizowanych podmiotów.

W agendzie piątkowego posiedzenia Rady Mediów Narodowych jest punkt „Przyjęcie stanowiska i podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Biblioteki Polskiego Radia S.A. przez likwidatora Polskiego Radia”. O tym, że nadawca rozpoczął likwidację biblioteki informował dwa tygodnie temu „Presserwis”. Likwidator Paweł Majcher przekonywał, że zadaniem radia nie powinno być prowadzenie takiej placówki. W spółce miała trwać zbiórka podpisów w obronie zamykanej biblioteki.

Bogate zasoby Polskiego Radia

Polskie Radio informuje Wirtualnemedia.pl, że proces reorganizacji w bibliotece rozpocznie się z początkiem października. – Zasoby biblioteczne Polskiego Radia to nie tylko współczesne pozycje, lecz także około 4000 przedwojennych publikacji oraz ponad 800 dzieł z XVIII i XIX wieku – najstarsze pochodzące nawet z 1780 r. Książki te wymagają specjalistycznej opieki konserwatorskiej, której Polskie Radio nie posiada i nie będzie w stanie zapewnić. W toku stosownego porozumienia zabytkowe pozycje zostaną przekazane podmiotom wykwalifikowanym do odpowiedniego obchodzenia się z takimi publikacjami. Ponadto, oprócz historycznych zbiorów, biblioteka Polskiego Radia przez lata gromadziła współczesną literaturę fachową. Po inwentaryzacji, wewnętrznych konsultacjach oraz zebraniu zapotrzebowania, część zbioru zostanie przekazana do księgozbiorów podręcznych poszczególnych programów i jednostek organizacyjnych Polskiego Radia – mówi Wirtualnemedia.pl Piotr Daniluk, rzecznik prasowy Polskiego Radia.

Dziennikarze będą mogli dalej korzystać z milionów publikacji online. – Polskie Radio stoi na stanowisku, że dziennikarze muszą mieć łatwy dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji, dlatego równolegle udostępnimy pracownikom terminale systemu Academica, który umożliwia natychmiastowy dostęp do blisko 4 milionów publikacji. Academica to cyfrowa czytelnia międzybiblioteczna, uwzględniająca książki i czasopisma ze wszystkich dziedzin wiedzy, w tym tych objętych ochroną praw autorskich oraz pozycji niskonakładowych i już niedostępnych na rynku. System w 2014 roku uruchomiła Biblioteka Narodowa we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – dodaje rzecznik Polskiego Radia.

Od końca grudnia media publiczne borykają się z problemami finansowymi. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopiero niedawno zaczęła przekazywać środki abonamentowe do wszystkich spółek. Wcześniej kierowała je w większości przypadków do depozytu sądowego. Sytuację zmieniła powódź. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, która przewidywała przekazanie do spółek mediów publicznych rekompensaty abonamentowej. TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne są finansowane z rezerwy budżetowej.