Koncesja satelitarna TVN Style została przedłużona o 10 lat przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji 12 czerwca 2024 roku. Cały proces rekoncesyjny trwał 11 miesięcy.
KRRiT przeprowadziła monitoring TVN Style. W dotychczasowej koncesji stacji zadeklarowano 15-procentowe udziały filmów dokumentalnych i audycji publicystycznych, a według regulatora wyniosły one odpowiednio o 3,7 i 4,7 procent mniej.
W efekcie tego monitoringu przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zwrócił uwagę, że w kontrolowanym okresie (6-12 listopada 2023) TVN Style nie realizował obowiązków zapisanych w koncesji.
– Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może wezwać nadawcę do zaniechania działań w zakresie dostarczania usług medialnych jeżeli naruszają one przepisy ustawy, uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub warunki koncesji. W związku z powyższym wzywam Nadawcę, na podstawie ww. art. 10 ust. 3 ustawy, do natychmiastowego zaniechania działań polegających na naruszaniu pkt I ppkt a) koncesji 236/K/2013-T oraz do dostosowania programu „TVN Style” do warunków programowych zapisanych w koncesji – napisał Świrski. Przypomniał, że nadawca może wystąpić do KRRiT o zmianę warunków koncesji.
Wezwanie zostało zaskarżone przez TVN do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ten zaś w połowie lipca oddalił skargę nadawcy, orzekając, że wezwanie skierowane przez przewodniczącego KRRiT było uzasadnione. – Sąd podzielił stanowisko Przewodniczącego KRRiT stwierdzając, że treść deklaracji programowych jest jasna, a jako część koncesji deklaracje te są wiążące dla spółki, która nie może wycofywać się z własnych deklaracji. Tym samym skarga TVN S.A. jest bezzasadna i podlega oddaleniu – poinformowano w komunikacie KRRiT.
WSA: niedbalstwo i brak staranności szefa KRRiT
TVN wygrał natomiast w innym sporze prawnym dotyczącym rekoncesji dla TVN Style. Nadawca skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na przewodniczącego Krajowej Rady, zarzucając mu bezczynność.
WSA w wyroku z 13 czerwca orzekł, że szef KRRiT dopuścił się bezczynności „z rażącym naruszeniem prawa”. Nakazał wydanie decyzji ws. dalszej koncesji dla TVN Style w ciągu 14 dni od prawomocnego orzeczenia w tej sprawie oraz nałożył 60 tys. zł grzywny. To wyrok nieprawomocny, wydany w pierwszej instancji.
Reprezentujący TVN w procesach koncesyjnych prawnik Mikołaj Sowiński w poniedziałek opublikował na LinkedIn uzasadnienie orzeczenia WSA. – To wyrok precedensowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny na tyle nagannie ocenił zachowanie organu, że pozwolił sobie na wiele stanowczych stwierdzeń – podkreślił.
W cytowanych przez Sowińskiego fragmentach uzasadnienia czytamy, że organ, którego dotyczy sprawa, czyli przewodniczący KRRiT „jak wynika z akt sprawy, nie tylko lekceważy strony postępowania ale i wyroki sądowe”.
– „Głosowanie koncesji, które zależało tylko od jego [Przewodniczącego KRRiT] decyzji, dopiero po 10 miesiącach od daty jego złożenia, świadczy jedynie o niedbalstwie Organu i braku staranności w prowadzeniu postępowania. Potwierdza też zarzuty Strony”, „Trudno, zdaniem Sądu, przyjąć inne wytłumaczenie działań organu niż celowe unikanie podejmowania decyzji i to w sposób coraz bardziej uporczywy” – brzmią kolejne fragmenty uzasadnienia.
WSA stwierdził, że działania szefa KRRiT w tej sprawie „w sposób ewidentny utrudniają i bezprawnie wymuszają podejmowanie czynności przez Stronę (czyli TVN – przyp.)”, ponadto jego postępowanie „odznacza[ło] się rażącą i oczywistą bezczynnością, ponieważ aż 11 miesięcy nie [były] podejmowane jakiekolwiek czynności w ramach tego postępowania”.
– „Uporczywość Organu w uchylaniu się od wydania decyzji już w trzecim postępowaniu dotyczącym tej strony w sprawie koncesji świadczy o rażącym charakterze bezczynności Organu”. „Sądowi z urzędu nie jest znane inne równie naganne prowadzenie analogicznego postępowania przez Przewodniczącego KRRiT” – dodano.
Mikołaj Sowiński zauważył, że „Ten wyrok jest, póki co, najdalej idącym wyrokiem z całej serii orzeczeń dotyczących naruszeń prawa przez Przewodniczącego KRRiT w stosunku do grupy TVN Warner Bros. Discovery”.
– Mam nadzieję, że to już powoli koniec tej pożałowania godnej sagi i będziemy mogli się skupić na bardziej konstruktywnym wspieraniu rozwoju biznesu – dodał.
– @Maciej_Swirski nakładał rekordowe kary na media – sam doczekał się rekordowej grzywny 60 tys., jaką Sąd Administracyjny nałożył na Przewodniczącego @KRRiT za bezczynność i celowe unikanie decyzji w sprawie rekoncesji @TVNStyle – zauważył na platformie X Krzysztof Luft, członek KRRiT w latach 2010-16. –
Uzasadnienie wyroku jest miażdżące – podkreślił Luft.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiada już zaskarżenie wyroku.
„Wyrok jest nieprawomocny. Termin na wniesienie środka odwoławczego upływa 16 października i do tego czasu zostanie wniesiona skarga kasacyjna” – skomentowała dla PAP wyrok rzecznik prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska.