Powroty i nowości w Trójce

Współtwórczyni Wolnych Sądów z audycją

Sylwia Gregorczyk-Abram

W jesiennej ramówce Programu III Polskiego Radia pasmo „Ludzie” raz w tygodniu będzie prowadzić adwokatka Sylwia Gregorczyk-Abram. To jedna z wielu nowości w Trójce.

Sylwia Gregorczyk-Abram w Trójce będzie prowadzić „Ludzką §prawę” – czwartkowe wydania audycji „Ludzie” emitowanej w godz. 23.07-24.00. Polskie Radio zapowiada, że będą to „rozmowy, w których centrum jest człowiek i jego prawa, rozmowy o odpowiedzialności, empatii i potrzebie zmiany świata”.

W pierwszym odcinku tematem będzie sytuacja w szkole dzieci z niepełnosprawnością.

Sylwia Gregorczyk-Abram od prawie dwóch dekad jest związana z kancelarią Clifford Chance, gdzie odpowiada za obszar pro publico bono. Współtworzy inicjatywę Wolne Sądy, w ostatnich latach była jedną z twarzy protestów środowiska prawniczego przeciw zmianom wprowadzanym przez ówczesny obóz rządzący. Współpracowała m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Stowarzyszeniem im. Prof. Zbigniewa Hołdy (jako członkini zarządu) i Fundacją Dzieci Niczyje. Kilka lat temu przygotowywała felietony dla internetowego Halo.Radia.

Powroty do radiowej Trójki

W ostatnich dniach informowaliśmy, że jesienią po kilku latach przerwy na antenę Trójki wraca kilkoro dziennikarzy. Do grona prowadzący audycję muzyczną „Rotacja” dołączyły właśnie Marta Malinowska (związana ze stacją parę lat temu) i Anna Lalka, Joanna Mielewczyk (będzie prowadzić nowy cykl „Odnowa”) oraz Ernest Zozuń, związany od początku br. z TVP Info (dołącza do zespołu „Zapraszamy do Trójki”).

Jak już podawaliśmy, w soboty o godz. 10 będzie nadawane „Wielkie głaskanie” – autorski program behawiorystki i zoopsycholożki Anety Awtoniuk, która będzie opowiadać o relacjach między psami, kotami i ludźmi. Ponadto kontynuowane są podcasty „Księstwo ptaków” Stacha Łubieńskiego i „Królestw roślin” Pawła Sztarbowskiego.

Jako podcast Trójka będzie też publikować odcinki nowego programu TVP Info „Trójkąt polityczny”, który będą prowadzić dziennikarka rozgłośni Renata Grochal i Aleksandra Pawlicka.

Z kolei Bartek Chaciński i Kuba Ambrożewski na zmianę będą prowadzili „Tygodnik Muzyczny”, nadawany w soboty w godz. 17-19.

Trójka zapowiada, że trwają prace nad kolejnymi audycjami i cyklami. Mają je prowadzić reporterka i pisarka Olga Gitkiewicz, wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet Anna Kowalczyk, prawnik Jarosław Gwizdak oraz ornitolog i podróżnik Andrzej Kruszewicz.

– Wiemy, że na rynku medialnym jest miejsce na propozycję skierowaną do osób słuchających dobrej muzyki i poszukujących mądrego słowa. Na tle innych stacji nadających w FM wyróżniamy się audycjami autorskimi. Te muzyczne pomagają wyłowić z nadmiaru dzisiejszego rynku muzycznego to, co szkoda przegapić. Te słowne powierzamy ludziom, którzy wierzą w misję mediów publicznych. Nie boimy się trudnych tematów i wielkich słów. Chcemy zmieniać świat na lepsze – opisuje Agnieszka Szydłowska, od stycznia br. redaktorka naczelna Trójki.

– Naszym celem jest budowanie medium, które jest platformą spotkania, wymiany myśli i szerokiego dostępu do kultury. Także w internecie, gdzie natychmiast po premierze na antenie trafiają nasze audycji słowne – podkreśla.