„Wiadomości” wPolsce24 na razie nie tak agresywne jak „Wiadomości” TVP

Pierwsze wydanie "Wiadomości" wPolsce24 poprowadził Michał Adamczyk

Pierwsze wydanie programu informacyjnego „Wiadomości” telewizji wPolsce24 przypominało „Wiadomości” TVP, ale były łagodniejsze propagandowo od tego, do czego TVP przyzwyczaiła widzów swojego serwisu informacyjnego w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsze wydanie „Wiadomości” telewizji wPolsce24 wystartowało w poniedziałek 2 września o 19.30. Prowadził je były dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk, który do tej pory uważa się za prezesa TVP. Prowadzącą ma być też znana z TVP Marta Kielczyk.

W nowych „Wiadomościach” informację pobiła publicystyka

Serwis otworzył autopromocyjny materiał o tym, jak pracowano nad nowym programem informacyjnym. Autorzy obiecywali też, że w ich serwisie będą tylko rzetelne informacje. Podawano to w kontrze do obietnic autorów programu informacyjnego TVP – „19.30”.

Przekaz był mniej agresywny propagandowo niż w „Wiadomościach” TVP. W programie znalazło się miejsce dla materiału o likwidacji oddziałów noworodkowych (inne stacje informowały o tym dwa tygodnie wcześniej) czy o inicjatywie posła Arkadiusza Mularczyka, który wylicza Niemcom odszkodowanie za szkody wojenne, a także o aresztowanym księdzu Michale Olszewskim, którego przedstawiono jako ofiarę represji obecnego rządu.

Z niektórymi autorami materiałów prowadzący łączył się na żywo. Niebieska oprawa graficzna też przypominała „Wiadomości” TVP.

– O ile Michał Adamczyk jest sprawnym prowadzącym, ma autentyczność, radość występowania, o tyle kompletnie nie rozumiem doboru materiałów. Nawet jeżeli buduje się przekaz propagandowy, to nie wolno pozwalać, żeby w tym przekazie informację pobiła publicystyka. A tu pobiła – mówi Jan Pawlicki, w przeszłości m.in. dyrektor TVP 1.

„Kanał wPolsce 24 musiałby mieć ekskluzywne informacje”

Pawlicki zwraca uwagę, że lekko przeterminowane newsy zostały przygotowane całkiem nieźle technicznie.

– Dziwię się, że na jedynkę nie dali zatrzymania Michała Kuczmierowskiego w Londynie (były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – przyp. red.), choć serwis Wpolsce.pl miał to na czołówce. Rozumiem przekaz, człowiek jest niewinny. Ale mają wypowiedź, można z tego zrobić materiał.

– Zwolennicy tego typu przekazu zawsze będą za nim podążać – komentuje prof. Krystyna Doktorowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego. – Paski i Michał Adamczyk będą im się kojarzyć z konkretnym przekazem. Ale byłabym daleka od przepowiadania tej telewizji sukcesu – dodaje.

Jan Pawlicki: – Żeby mocniej zaistnieć, musieliby mieć ekskluzywne informacje.

Jarosław Kaczyński pierwszym gościem

Po „Wiadomościach” kanał wPolsce24 nadaje rozmowy z gośćmi. W poniedziałek pierwszym z nich był prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Redaktorem naczelnym wPolsce24 został Jacek Karnowski. Jego zastępcami są: dotychczasowa redaktorka naczelna Telewizji wPolsce.pl Agata Rowińska (odpowiada za ramówkę i pełni nadzór nad anteną), publicysta Fratrii Marcin Wikło (także szef anteny i newsroomu), a także były wicedyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP Marcin Tulicki (też szef redakcji „Wiadomości”, serwisu wPolsce24).

Kanał wPolsce24 można oglądać w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX8, na kanale 52. Rozpowszechniają go również operatorzy płatnej telewizji: Polsat Box, Play, Netia, Vectra i Evio Polska oraz lokalne sieci kablowe.