Przejścia z poprzednich zespołów informacyjno-publicystycznych Telewizji Polskiej do TV Republika zaczęły się pod koniec grudnia, zaraz po tym gdy w efekcie powołania nowych władz TVP na mocy decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego u publicznego nadawcy ruszyły zmiany, które natychmiast objęły TVP Info i programy informacyjne.
Jako pierwszy z Woronicza i placu Powstańców do stacji kierowanej przez Tomasza Sakiewicza trafił Michał Rachoń. Objął stanowisko dyrektora programowego i prowadzi nową odsłonę swojego porannego programu publicystycznego. Natomiast Danuta Holecka została główną prowadzącą wieczorny program informacyjny „Dzisiaj” i jego publicystyczny ciąg dalszy „Dzisiaj: Gość”.
Edyta Lewandowska w programie informacyjnym TV Republika
Niebawem nastąpią kolejne takie transfery. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, na początku września na antenie TV Republika pojawi się Edyta Lewandowska. Będzie na zmianę z Danutą Holecką prowadzić „Dzisiaj” i „Dzisiaj: Gość”.
Nie udało nam się ustalić, czy oznacza to, że gospodarzem programu nie będzie już Jacek Sobala, który prowadzi go zwykle w weekendy. Sobala w stacji ma też autorski program publicystyczny „Mówi się”, obecnie pokazywany od poniedziałku do czwartku o godz. 22.20. Na początku lipca, gdy Danuta Holecka po śmierci syna przez kilka tygodni była nieobecna w pracy, część wydań „Dzisiaj” prowadził Adrian Borecki, na co dzień reporter polityczny tego programu.
Edyta Lewandowska od lutego 2019 roku (zastąpiła wtedy Krzysztofa Ziemca) do grudnia ub.r. była jednym z prowadzących główne wydanie „Wiadomości”. Ogółem z publicznym nadawcą była związana od 1997 roku. Początkowo pracowała m.in. w programie muzycznym, łódzkim oddziale TVP i w oprawie TVP2.
Od jesieni 2005 prowadziła przede wszystkim programy informacyjne, m.in. boczne wydania „Wiadomości”, „Kurier” w TVP3 oraz serwisy i pasma informacyjne w TVP Info. Z tej ostatniej stacji zniknęła w 2013 roku, a wróciła w styczniu 2016 roku, gdy na początku prezesury Jacka Kurskiego nastąpiły bardzo duże zmiany w publicystyce i informacjach.
W TV Republika także Ewa Bugała i Karol Gnat
Na antenie Telewizji Republika w najbliższych tygodniach zadebiutują również Ewa Bugała i Karol Gnat. Według naszych ustaleń Bugała będzie prowadzić pasma informacyjne i publicystyczne.
Oboje też poprzednio byli związani z Telewizją Polską. Bugała na początku 2016 roku z researcherki w redakcji „Wiadomości” awansowała na jednego z czołowych reporterów zajmujących się krajową polityką. W 2017 roku przeszła do TVP Info, gdzie została prowadzącą i szefową codziennego programu „Nie da się ukryć”, a także zarządzała wszystkimi programami informacyjnymi.
Na początku 2018 roku dosłownie przez dzień pełniła funkcję dyrektorki komunikacji i rzeczniczki prasowej w Orlenie (zrezygnowała po ogromnej fali krytyki), po czym wróciła do TVP Info. Miała na antenie cotygodniowy program „W pełnym świetle”, a w 2020 roku dołączyła do grona prowadzących cykle publicystyczne „Minęła 8”, „Minęła 9” i „Minęła 20”. Jak informowaliśmy, z publicznym nadawcą pożegnała się wiosną br.
Karol Gnat z Telewizją Polską był związany od 2015 roku. Zaczynał w TVP3 Kielce, wiosną 2016 roku został gospodarzem pasm informacyjnych w TVP Info, potem prowadził też w tej stacji „O tym się mówi” i zaczął prowadzić „Panoramę” w TVP2. Z TVP Info rozstał się jesienią 2021 r., zaczął wtedy prowadzić autorski program „Wyprodukowano w Polsce” w TVP3. W latach 2020-23 współpracował też z radiową Trójką.
Od jesieni ub.r. do wiosny br. prowadził jeszcze w TVP2 program „Zrujnowani odbudowani”. O tym, że cykl nie będzie już kontynuowany, informowaliśmy niedawno.
Na profilu facebookowym „Zrujnowanych odbudowanych” zapowiedziano w środę, że program pojawi się jesienią w TV Republika. – Jestem ogromnie wdzięczny za możliwość kontynuowania naszej misji. Naszym celem zawsze było inspirowanie ludzi do poszukiwania głębszych wartości i budowania silnych, wspierających wspólnot – stwierdził Gnat.
Więcej reporterów w USA, niebawem „Zgoda”
We wtorek podaliśmy, że współpracę z Telewizją Republika jako korespondent w USA zaczął Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz i podróżnik, w ostatnich latach związany m.in. z Telewizją Polską.
Według naszych informacji TV Republika chce wysłać do USA więcej dziennikarzy. Mają oni przede wszystkim relacjonować końcowego etapu kampanii przed wyborami prezydenckimi, a także przygotowywać materiały na temat amerykańskiej Polonii.
Ponadto stacja kończy przygotowywać serial dokumentalny „Zgoda” autorstwa Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza. To kontynuacja ich dwuczęściowego cyklu „Reset” pokazywanego na antenach TVP w drugiej połowie ub.r.
Premierę „Zgody” przekładano już kilka razy. Z naszych ustaleń wynika, że serial składa się z kilku odcinków i trafi do emisji we wrześniu. Dokładna data zostanie ogłoszona w najbliższych dniach.
Szef TV Republika Tomasz Sakiewicz pytany przez Wirtualnemedia.pl nie chciał mówić o konkretach w sprawie jesiennej ramówki stacji. Zaznaczył, że informacje o niej będą publikowane w najbliższych dniach.
Kto wcześniej przeszedł z TVP do TV Republika
Danuta Holecka i Michał Rachoń to pierwsi na długiej liście dziennikarzy związanych poprzednio z „Wiadomościami” i TVP Info, którzy przeszli do TV Republika. Na początku br. do zespołu stacji dołączyli m.in. Miłosz Kłeczek, Jarosław Olechowski, Anna Popek, Rafał Patyra i Adrian Borecki. W połowie marca na taki ruch zdecydował się Adrian Klarenbach (prowadzi kilka programów publicystycznych), na początku kwietnia – Konrad Wąż jako reporter „Dzisiaj”, a w maju Maria Twardzicka i Beata Sylwestrzak.
W ostatnich miesiącach pracę w TV Republika zaczęli też Marcin Dobski (poprzednio w Salon24), Aleksandra Prorok (wcześniej m.in. radna PiS w warszawskiej dzielnicy Wola, pracownica kancelarii premiera i państwowej spółki Enea), były reporter „Wiadomości” Marcin Szewczak i Dominika Ćosić, poprzednio korespondentka Telewizji Polskiej w Brukseli.
Telewizja Republika od drugiej połowie grudnia ub.r. osiąga oglądalność kilkadziesiąt razy wyższą niż wcześniej. Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia widownia minutowa TV Republika wynosiła 148 451 widzów, a udział w rynku oglądalności – 2,98 proc. Rok wcześniej było to 5 067 widzów i 0,1 proc. udziału.
TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube. W piątek 12 lipca zaczęła natomiast emisję na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, na podstawie koncesji przyznanej w połowie czerwca przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu 2024 roku średnia widownia minutowa TV Republika wynosiła 192 028 widzów, a udział w rynku oglądalności – 3,92 proc. (wobec 0,08 proc. rok wcześniej). Stacja zajęła pod tym względem drugie miejsce wśród kanałów informacyjnych, za TVN24.