Serwisy Biełsatu wznowiły działalność

W niepełnej wersji, brak wideo do materiałów

Po wznowieniu przez TVP działalności serwisów Biełsatu brakuje im niektórych funkcjonalności

Serwisy internetowe Telewizji Biełsat znów działają we wszystkich swoich wersjach językowych. To efekt odzyskania przez Telewizję Polską domen internetowych Biełsatu.

Jeszcze w weekend były przekierowywane na stronę TVP. Teraz redakcje Biełsat TV znów mogą umieszczać swoje materiały na stronach internetowych stacji w wersjach językowych: polskiej, białoruskiej, rosyjskiej i angielskiej.

„Nie ma niestety potrzebnych zabezpieczeń”

Strony wznowiły działalność na skutek podpisania 9 sierpnia porozumienia między Fundacją Strefy Solidarności i TVP w sprawie przekazania telewizji publicznej domen należących do Biełsatu i praw do szaty graficznej serwisu Vot-tak.tv.

– TVP uruchomiła te strony bez współpracy z firmą Devkom (od dziewięciu lat utrzymywała i obsługiwała infrastrukturę informatyczną Biełsatu – przyp. red.). Będziemy obserwowali, czy zostaną przywrócone wszystkie funkcjonalności, które te serwisy miały wcześniej, czy powrócą wszystkie materiały archiwalne i czy wypełniane są uzgodnienia naszej umowy z TVP – zastrzega Mateusz Adamski, prezes organizacji Fundacja Strefa Solidarności.

Serwisy Biełsatu wcześniej działały na infrastrukturze informacyjnej, która miała im zapewniać bezpieczeństwo przed atakami hakerskimi. – Teraz TVP uruchomiła nasze serwisy w najprostszy sposób – mówi dziennikarka Biełsatu. – Nie ma niestety potrzebnych zabezpieczeń przed atakami, nie działają też niestety wszystkie funkcjonalności. Na przykład nie możemy dodawać wideo do naszych materiałów – stwierdza.

Obcojęzyczne kanały TVP w jednej strukturze

Serwisy internetowe Biełsatu i aplikacje mobilne stacji przestały działać 1 sierpnia. Stało się to po tym, jak właściciel firmy Devkom Szymon Puacz odmówił TVP dalszej współpracy, twierdząc, że nadawca od maja mu nie płaci.

Na początku lipca TVP zapowiedziała, że włączy swoje obcojęzyczne kanały do jednej struktury organizacyjnej. Jej robocza nazwa to Ośrodek Programów dla Zagranicy.

Nowa jednostka ma powstać na bazie istniejących kanałów – TVP World i Telewizji Biełsat. Pierwszy ma zmienić nazwę, a drugi ma być podzielony na pasma nadające po 6 godzin premierowego programu na dobę – po białorusku (Biełsat), rosyjsku (Wot-tak) i ukraińsku (nazwa jest jeszcze ustalana).