Nie tylko Emitel chce zająć MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej. – Firma BCAST złożyła wniosek o rezerwację – informuje Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu, do którego należy ta spółka. Oznacza to, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie musiał rozpisać konkurs dotyczący operatora piątego multipleksu.
Do 29 lipca podmioty zainteresowane rezerwacją piątego multipleksu, mogły złożyć stosowny wniosek do UKE. Procedurę wszczęto na wniosek Emitela, operatora nadajników naziemnej telewizji i radia. – Na wnioski czekamy dzisiaj do końca dnia. Później będziemy analizować sytuację (wpływ kolejnych wniosków lub ich brak) i podejmiemy decyzję o dalszym toku procedowania sprawy – mówił wczoraj Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
Kolejny multipleks dla firmy związanej z Polsatem?
Cyfrowy Polsat dopiero w poniedziałek po godzinie 21 poinformował o złożeniu przez BCAST wniosku dotyczącym rezerwacji MUX-5. Spółka jest znana dzięki multipleksom eksperymentalnym DVB-T2/HEVC (Gdańsk, Warszawa, Wrocław) i DAB+ (Gdańsk, Katowice, Warszawa, Wrocław). Niedawno UKE zdecydował, że nie będzie wydawać nowych pozwoleń na emisje eksperymentalne w DVB-T2, bo to powszechnie obowiązujący standard. Pod koniec września MUX-y telewizyjne BCAST będą musiały więc zakończyć nadawanie.
Z Cyfrowym Polsatem jest też związana spółka INFO-TV-FM, która na początku roku uzyskała od UKE przedłużenie o 10 lat decyzji rezerwacyjnej na MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. W skład multipleksu wchodzi kodowany pakiet Polsat Box (Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style i stacje radiowe) oraz kanał Polsat News Polityka, którego emisja ma charakter eksperymentalny. Kodowana paczka kosztuje 30 zł miesięcznie. Na tańsze opłaty mogą liczyć abonenci sieci komórkowej Plus. Z Grupą Polsat Plus są też związane kanały na innych multipleksach: Wydarzenia 24, Eska TV, Polo TV, Fokus TV (MUX-1), Polsat, TV4, TV6, Super Polsat (MUX-2), Nowa TV (MUX-8).
UKE rozpisze konkurs
Jeśli Emitel byłby jedynym chętnym, to mógłby szybko zarezerwować multipleks. Wówczas konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mógłby ruszyć wczesną jesienią, a rozpoczęcie emisji byłoby możliwe pod koniec roku. – Emitel złożył wniosek o rezerwację częstotliwości dla MUX-5. Teraz czekamy 14 dni na to, czy podobny wniosek złoży inny podmiot. Jeżeli złoży, Prezes UKE ogłosi konkurs. Jeżeli nie złoży – Prezes UKE może ogłosić konkurs lub wydać decyzję rezerwacyjną dla wnioskodawcy – informował niedawno Wirtualnemedia.pl Tomaszewski z UKE.
Jak może zostać zagospodarowany nowy multipleks? Ile kanałów tam się zmieści? Jaki będzie mieć zasięg? – Podobnie jak w przypadku MUX-8, nadawców MUX-5 wybierze w drodze konkursu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Dlatego nie możemy dokładnie określić, jak ostatecznie zostanie zagospodarowany ten multipleks. Standardowo powinno znaleźć się tam 8 kanałów w rozdzielczości HD, podobnie jak w innych multipleksach telewizji naziemnej. Wyjątkiem jest MUX-8, gdzie nadawanych jest siedem programów w rozdzielczości SD, ale mamy nadzieję, że wkrótce również tam będą nadawane programy w podwyższonym standardzie. Emitel wystąpił o zmianę decyzji do UKE i oczekujemy na jej wydanie. Zasięg MUX-5 powinien odpowiadać zasięgom pozostałych multipleksów telewizji naziemnej. Oznacza to, że sygnał powinien być odbierany przez ponad 95 proc. populacji kraju – mówiła niedawno Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.
Startu w konkursie KRRiT dotyczącym MUX-5 nie wyklucza Grupa MWE Networks. Niewykluczone, że na podobny krok zdecyduje się też węgierska spółka TV2 Media, która bezskutecznie ubiegała się o miejsce na ósmym multipleksie. Cyfrowy Polsat nie zdradza jak zagospodarowałby MUX-5, gdyby udało mu się go zarezerwować.
MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej był już wykorzystywany w latach 2021-2022 jako multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej. Na przykład w marcu 2022 roku obejmował kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TV Rozrywka HD. Docierał do blisko 90 proc. populacji Polski. Multipleks miał przygotować widzów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Później nadawca publiczny zarejestrował MUX-6, a MUX-5 przestał być używany.