Głównym nadawcą igrzysk w naszym kraju pozostaje Warner Bros. Discovery, którzy pokaże igrzyska na platformie Max (każdy moment rywalizacji) oraz w Eurosporcie (najważniejsze starty). – Przez 16 dni pokażemy ponad 3500 godzin transmisji, większość z polskim komentarzem – przekazał mediom Maciej Słomczyński, Eurosport Production & Olympic Games Director.
Widzowi będą mogli posłuchać komentarza m.in. Marka Rudzińskiego (lekkoatletyka, koszykówka), Janusza Rozuma (lekkoatletyka), Lecha Sidora, Karola Stopę, Marka Furjana, Dawida Olejniczaka, Radosława Szymanika (tenis), Adama Probosza, Dariusza Baranowskiego i Tomasza Jarońskiego (kolarstwo).
TVP i Polsat z ofertami dla widzów
Sublicencję od WBD posiada Telewizja Polska. Łącznie na wszystkich kanałach (TVP1, TVP2, TVP Sport) publiczny nadawca zaoferuje 350 godzin transmisji z igrzysk, w tym relacje ze startu wszystkich reprezentantów Polski. Komentatorami będą m.in.: Przemysław Babiarz, Szymon Borczuch, Jarosław Idzi, Dariusz Szpakowski, Jacek Laskowski, Piotr Dębowski i Michał Lewandowski. Do tego eksperci – w tym m.in.: Otylia Jędrzejczyk, Anna Kiełbasińska, Maciej Synówka i Marek Kolbowicz.
Polsat Sport będzie emitować dwa stałe programy: „Magazyn olimpijski Paryż 2024” (codziennie przed południem oraz wieczorem) oraz „Olimpijska #7 Strefa” ze skrótami meczów siatkarskich i analizą rywalizacji. Pracujący w Domu Polskim kilkunastoosobowy zespół Polsatu Sport tworzą m.in. Paulina Czarnota-Bojarska, Marcin Lepa, Marta Ćwiertniewicz, Przemysław Iwańczyk i Agnieszka Łapacz.
W Polsat News nadawany będzie magazyn „Studio Paryż”. Współtworzyć będą go Tomasz Lejman i Stanisław Wryk, którzy podczas igrzysk nadawać mają ze stolicy Francji, a także Michał Stela zapraszający gości do warszawskiego studia Polsat News.
Jak portale i gazety szukają się do igrzysk?
Na czas igrzysk „Przegląd Sportowy Onet” będzie emitował w internecie program „Misja Paryż”, z prowadzącymi Aldoną Marciniak oraz Łukaszem Kadziewiczem. W piątek pojawił się także „Skarb Kibica Paryż 2024”, a „PS” w wersji papierowe do zakończenia igrzysk będzie ukazywał się od poniedziałku do piątku.
Wysłannikami gazety do stolicy Francji są Przemysław Osiak i Adam Pawlukiewicz. „Fakt” z kolei wysyła dziennikarza Piotra Wójcickiego oraz fotoreportera Pawła Ciecierskiego. Do Francji udadzą się również korespondentki „Przeglądu Sportowego Onet” Edyta Kowalczyk oraz Natalia Żaczek.
W Paryżu na miejscu jest już wysłannik „Rzeczpospolitej”, Kamil Kołsut. Jego korespondencje można przeczytać na stronach serwisu rp.pl. – Będzie przesyłał relacje i łączył się z nami w studio w ramach naszych stałych formatów videopodcastowych – przekazało nam biuro prasowe „Rz”.
Agora także wysyła reporterów do Francji. Gazeta.pl będzie reprezentowana przez dziennikarzy Sport.pl: Agnieszkę Niedziałek i Łukasza Jachimiaka, a „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl przez Rafała Steca i Radosława Leniarskiego. Zostanie także przygotowane m.in. specjalne wydanie Magazynu Sport.pl, w którym publikowane będą pogłębione artykuły dotyczące m.in. społeczeństwa czy historii, których wspólnym mianownikiem pozostaje sport.
Korespondentami Wirtualnej Polski na igrzyska będą Mateusz Puka i Tomasz Skrzypczyński. Ich relacje codziennie w programie „Prosto z igrzysk”. Format poprowadzą zamiennie dziennikarz WP Paweł Pawłowski oraz szef redakcji WP SportoweFakty Dawid Góra. Poza najświeższymi informacjami na temat wydarzeń sportowych, publikowane będą także reportaże wideo prosto z Paryża oraz cykl „Pod Siatką” odsłaniający kulisy występów reprezentacji Polski w siatkówce.
Interia wysyła do Paryża czterech korespondentów. To: Tomasz Kalemba, Artur Gac, Damian Gołąb oraz Piotr Jawor. Portal uruchomił specjalny serwis poświęcony igrzyskom w Interii Sport. Z kolei wysłannikami Polska Press Grupy będą Jakub Guder i Marcin Jastrzębski, a także fotoreporter Szymon Gruchalski oraz Paweł Relikowski, który ma odpowiadać za obsługę wideo. Relacje w gazetach, na stronie i.pl, a ponadto przygotowano dodatek „Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu”, który dostępny jest w wersji online.
Wysłannicy RMF FM, Radia ZET, TOK FM oraz Polskiego Radia
Z RMF FM na igrzyska pojechali dziennikarze redakcji sportowej Patryk Serwański, Wojciech Marczyk, a z redakcji RMF24 Nikola Makarewicz. Wydarzenia z igrzysk będzie relacjonował także stały korespondent RMF we Francji, Marek Gładysz. Oprócz standardowych wydań „Faktów Sportowych”, będą także dodatkowe „Fakty Sportowe” o 10.00.
Do Paryża udało się dwóch reporterów TOK FM: Przemysław Pozowski i Michał Waszkiewicz. Ich relacje będzie można usłyszeć także w Radiu Złote Przeboje, Radiu Pogoda i Rock Radiu. Radio ZET wysyłało do stolicy Francji Mateusza Ligęzę. „Magazyn olimpijski” emitowany będzie codziennie po wiadomościach o godz. 11.00.
Na czas igrzysk redakcję sportową Radia TOK FM wzmocnią lokalni dziennikarze: Szymon Kępka i Błażej Kulesza oraz Wojciech Wiszniewski z Meloradia. Na antenie pojawi się codzienny format”Jeszcze więcej sportu”, który w trakcie igrzysk będzie nadawany po godz. 19.00, a w weekendy od 12.40. Dodatkowych informacji sportowych będzie można posłuchać w tygodniu o godz. 21.00 i 22.00, a w weekendy o 7.20 i 8.20.
Temat sportowych zmagań pojawiać się będzie na antenie radiowej Jedynki m.in. w specjalnych serwisach olimpijskich w godz. 6.00-22.00. Studio Olimpijskie: w „Sygnałach dnia”, „W samo południe”, „Ekspresie Jedynki” i w „Kronice sportowej” oraz w weekendy (sobota, 22.00-23.00 i niedziela 19.00-22.00).
W Trójce posłuchamy o igrzyskach od poniedziałku do piątku w Studiu Igrzysk Olimpijskich o godz. 7.15 i 17.05 oraz w soboty (godz. 8.15 i 17.05) i niedzielę o godz. 9.05. Do tego po godz. 17.00 w niedzielnej „Trzeciej Stronie Medalu” i na bieżąco w serwisach sportowych.
W Czwórce 29 lipca o godz. 14.00 w audycji „Popołudniówa” pierwszy odcinek cyklu „Chleba i igrzysk” Jeremiego Angowskiego. Autor zaprasza na rozmowy o kulisach wydarzenia, o pokazywaniu sportu na ekranie w XXI wieku, o Paryżu w trakcie igrzysk, o maskotkach Igrzysk Olimpijskich, o nowych dyscyplinach i o tym, co robią olimpijczycy w wolnym czasie. Również 29 lipca o godz. 19.00 w „Girls’Talk” o pierwszych Igrzyskach w historii, na których będzie pełne równouprawnienie – wystartuje 5250 olimpijek i 5250 olimpijczyków. Polskie Radio przygotowało także specjalny serwis paryz2024.polskieradio.pl.
Nadawca wysyła do Paryża 13 osób. To dziennikarze: Cezary Gurjew, Rafał Bała, Filip Jastrzębski, Tomasz Kowalczyk, Krzysztof Kuzak, Artur Dyczewski, Marek Solecki, Tadeusz Musioł, Dariusz Urbanowicz oraz dwaj realizatorzy: Michał Jakubik i Krzysztof Sagan. Do tego Stefan Foltzer – korespondent Polskiego Radia w Paryżu oraz Klarysa Marczak, która zajmuje się mediami społecznościowymi Polskiego Radia.