Do 29 lipca operatorzy zainteresowani rezerwacją częstotliwości przewidzianych dla piątego multipleksu mogą składać wnioski do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Procedura rusza na wniosek Emitela, który chce zagospodarować MUX-5. Jeśli wniosku nie złoży żaden konkurent Emitela, to nawet wczesną jesienią może ruszyć konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący obsadzenia miejsc na tym multipleksie. – Jeżeli złoży, Prezes UKE ogłosi konkurs. Jeżeli nie złoży – Prezes UKE może ogłosić konkurs lub wydać decyzję rezerwacyjną dla wnioskodawcy – mówił Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
Grupa MWE Networks jednym z najaktywniejszych uczestników konkursów KRRiT
W 2023 i 2024 roku Grupa MWE Networks wzięła udział w dwóch konkursach dotyczących miejsc na ogólnopolskich multipleksach. Latem ub.r. w przypadku MUX-1 zgłosiła kanały: edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowy Nasza Opoka TV, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Rodzina TVC, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy z elementami interaktywnymi Dzisiaj TV, a także dziecięcy Edu Junior TV. Ostatecznie KRRiT przyznała koncesję kanałowi W24 Telewizji Polsat, który później zmienił nazwę na Wydarzenia 24.
W ostatnim konkursie, który dotyczył MUX-8 Grupa MWE Networks za pośrednictwem spółki Polskie Wolne Media P.S.A. zaproponowała kanał informacyjno-edukacyjno-publicystyczny Polska24. Miał skupiać się na walce z dezinformacją. Również ta propozycja nie została rozpatrzona pozytywnie przez KRRiT. Konkurs wygrały Republika i wPolsce24. Pierwszy kanał jest już dostępny za pośrednictwem ósmego multipleksu. Drugi powinien ruszyć w ciągu kilku tygodni.
– Czekamy na otrzymanie uchwały w sprawie odmowy udzielenia nam koncesji. Chcemy się także zapoznać z protokołem z tego posiedzenia. Profesor Kowalski w swoim oświadczeniu wskazał, że nawet nie brał udziału w głosowaniu, bo jego zdaniem wnioski nie były wystarczająco dokładnie zweryfikowane. Na pewno się będziemy odwoływać – zapowiadał później Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks. Sytuację analizuje też węgierska spółka TV2 Media, która zgłosiła rozrywkowo-lifestylowy kanał PTV. Również przepadł w konkursie.
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski na antenie TV Republika zapowiedział kolejny konkurs. – Jest jeszcze jeden MUX do zagospodarowania. Pracujemy nad tym, żeby uruchomić konkurs na obsługę tego MUX-u. Będzie jeszcze więcej miejsc na multipleksie ogólnopolskim, żeby wolność słowa w Polsce się krzewiła. Aby ten rynek informacyjny, nie był zamknięty – mówił.
Łącznie w skład Grupy MWE Networks wchodzi 17 kanałów telewizyjnych. Są to: Antena HD, TVC, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax, Xtreme TV, Golf Zone, Pogoda24.TV, Junior Channel, TVC Super oraz Szlagier TV. Największym zasięgiem może poszczycić się Antena HD. Stacja wchodzi w skład ogólnopolskiego MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej.