Opublikowane w Monitorze Polskim ogłoszenie przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego dotyczy programu o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym z tematyką lokalną. W jego ofercie mają znaleźć się serwisy informacyjne i publicystyka dotycząca problemów lokalnych. Koncesję może uzyskać nowy podmiot. Możliwe jest też rozszerzenie koncesji o dodatkowy nadajnik. Wówczas zwycięzca i tak będzie zobowiązany do oferowania treści lokalnych. Stacja, która wygra konkurs będzie mogła nadawać z mocą 2,0 kW. Wniosek można złożyć w ciągu 45 dni od daty publikacji ogłoszenia (9 lipca).
Częstotliwość po Radiu Plus Gryfice
Pod koniec 2022 roku archidiecezja szczecińsko-kamieńska zdecydowała o zamknięciu stacji Radio Plus Lipiany i Radio Plus Gryfice. Emisję kontynuuje tylko Radio Plus Szczecin. Decyzję podjęto ze względów finansowych. – Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. – mówił wówczas Wirtualnemedia.pl Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice. – Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować. Zawieszenie nadawania jest równoznaczne z likwidacją stacji – stwierdził.
Erchardt zauważył wówczas, że na decyzję wpłynęła coraz gorsza sytuacja ekonomiczna na lokalnym rynku. – Reklamy to główne źródło utrzymania radia, a w Gryficach od rozpoczęcia pandemii odczuliśmy wyraźny spadek zleceń od reklamodawców. Bardzo dużo firm się tutaj zamyka albo ogranicza budżety, żeby przetrwać. Tak to przynajmniej nam tłumaczyli – stwierdził redaktor naczelny rozgłośni.
Radio Plus Gryfice nadawała na częstotliwości 90,7 MHz, która obecnie jest przedmiotem konkursu. Radio Plus Lipiany nadawało z kolei na częstotliwości 104,3 MHz, której dotyczy jeden z pięciu innych konkursów KRRiT. W tych postępowaniach o udzielenie lub rozszerzenie koncesji można się starać także w Pile, Złotowie, Porażynie i w Wałczu.
Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że niebawem rozpisze także konkurs na emisję analogową (FM) w Kaliszu. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski zapowiedział, że ogłoszenie będzie dotyczyć częstotliwości 89,9 MHz. Z wykazu wolnych częstotliwości radiowych (stan na dzień 12 marca 2024 roku) wynika, że do rozdysponowania są także częstotliwości w Nysie (107,0 MHz, 1,0 kW), Ostrowcu Świętokrzyskim (89,6 MHz, 0,1 kW) i Szczecinie (88,0 MHz, 0,2 kW).