Na transparentach widnieją hasła: “Żądamy podwyżek”, “Jesteśmy sfrustrowani, przepracowani, źle opłacani”, “Mamy dość”, “Nasze żądania: 1000 zł podwyżki, Fundusz Świadczeń Socjalnych, Siatka Płac”. W pierwszej wersji treść transparentów była mocniejsza: była tam nazwa Bauer, któremu zarzucano m.in. „wyższy poziom wyzysku”. Takie transparenty wisiały kilka dni, według naszych ustaleń zostały podmienione po konsultacjach z prawnikami.
To akcja Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywy Pracowniczej przy Wydawnictwie Bauer i należącej do grupy agencji AKPA Press Polska, która od kilku miesięcy toczy spór z pracodawcą.
Przypomnijmy: w marcu związkowcy chcieli podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł. Związkowcy zażądali, aby Bauer i AKPA spełniły ich postulaty w ciągu 14 dni (do 1 kwietnia br.).
Pod koniec kwietnia – już w trakcie sporu zbiorowego – zarządy firm zapowiedziały, że wypłacą podwyżki 256 pracownikom – to około połowa załogi, co nie usatysfakcjonowało strony związkowej. Przedstawiciele pracodawców podczas rokowań zgodzili się stworzyć siatkę płac i zadeklarowali ewentualne rozmowy na temat utworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych dopiero w 2025 roku. Ale nie złożyli jednoznacznej deklaracji.
Do tej pory nie było żadnych negocjacji
Dotychczas odbyły się cztery spotkania związkowców z pracodawcą. Jak wynika z naszych informacji – nie doszło podczas nich do żadnych negocjacji, a pracodawca wszystkim propozycjom i postulatom związkowców mówił “nie”, poza stworzeniem siatki płac, co jest wymogiem wynikającym z dyrektywy UE. Na ostatnim spotkaniu podpisano protokół rozbieżności.
Kolejnym etapem sporu jest mediacja. Strony nie doszły do porozumienia w wyborze mediatora, dlatego wyznaczył go resort rodziny. Mediatorem w tym sporze zbiorowym jest Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ. Spotkanie odbędzie się 30 lipca. – Mamy nadzieję, że podczas mediacji pracodawcy zmienią nastawienie do naszych postulatów – mówiła w czerwcu serwisowi Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, szefowa Inicjatywy Pracowniczej w Bauerze. – Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, a pracownicy Bauera i AKPA opowiedzą się za strajkiem w referendum strajkowym, będziemy strajkować. Wydawnictwo Bauer odmówiło nam komentarza ws. mediacji ze związkowcami.
„Niech wszyscy wiedzą, w jakiej jesteśmy sytuacji”
Teraz związkowcy rozwiesili przed siedzibą firmy transparenty ze swoimi żądaniami. – Takie możliwości zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych daje nam zakończenie fazy rokowań. Manifestujemy swoje niezadowolenie z niezrealizowania postulatów. Chcemy, żeby jak najwięcej osób wiedziało, co się dzieje, w jakiej jesteśmy sytuacji jako pracownicy – mówi serwisowi Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora.
Z Wydawnictwem Bauer nie udało nam się wczoraj skontaktować.