Ruszyła XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory

XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory

Polskie Radio rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory”.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory” jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej i sztuki audio-dokumentalnej. W konkursie mogą wziąć udział pracownicy oraz współpracownicy Polskiego Radia oraz regionalnych rozgłośni radiowych. Konkurs skierowany jest także do autorów i producentów audycji radiowych, zawodowo zajmujących się taką działalnością, publikujących również poza antenami publicznej radiofonii oraz studentów wyższych uczelni.

W tym roku „Melchiory” zostaną przyznane w trzech kategoriach: Reportaż – społeczny, interwencyjny, śledczy, artystyczny (za reportaż radiowy, który wychodząc od aktualnego wydarzenia przedstawia zjawiska albo procesy zachodzące zarówno w kraju, jak i zagranicą, wyprodukowany lub wyemitowany między 1 września 2023 r. a 8 września 2024 r.); Dokument – reportaż historyczny, dokumentalny, biograficzny (za reportaż radiowy lub audycję dokumentalną o wybitnych walorach artystycznych i ponadczasowym charakterze, wyprodukowaną lub wyemitowaną między 1 września 2023 r. a 8 września 2024 r.); Realizacja akustyczna (dla osoby nadającej ostateczne brzmienie dzieła zgłoszonego do konkursu, korzystającej z najnowszych możliwości technologicznych).

Kandydatury do nagrody w kategorii Reportaż i Dokument mogą zgłosić samodzielnie autorzy reportaży lub audycji dokumentalnych. Kandydatury do nagrody w kategorii Ralizacji akustycznej zgłaszają członkowie jury spośród realizatorów dźwięku prac zgłoszonych do konkursu.

W każdej kategorii mogą też być zgłaszane prace zespołowe. W kategorii Dokument i Reportaż może być zgłoszony reprezentatywny odcinek serialu lub dłuższego cyklu/serii. Takiemu zgłoszeniu winien towarzyszyć opis całości cyklu/serii. Prace należy przesyłać do 30 września 2024 r.