Z naszych informacji wynika, że obie koncesje zostały wydane i odebrane. W poniedziałek do KRRiT wpłynęła bowiem decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie dokonania uzgodnień technicznych, a Telewizja Republika i Fratria oświadczyły, że nie będą odwoływać się od decyzji. To pozwoliło na wydanie koncesji.
Uchwałę w sprawie przyznania koncesji obu podmiotom podjęto na posiedzeniu 21 czerwca.
Romuald Orzeł, prezes Fratrii, nie chciał rozmawiać z „Presserwisem”. Z kolei Tomasz Sakiewicz, prezes i redaktor naczelny Telewizji Republika, poinformował nas, że przekaz na MUX 8 nadawca chce uruchomić tak szybko, jak się da. Na razie na multipleksie nadawana jest tylko plansza zapowiadająca start emisji.
Obaj nadawcy muszą jeszcze podpisać umowę z Emitelem, operatorem MUX 8.
Formalnie nowy kanał o nazwie Republika w przekazie naziemnym będzie odrębnym kanałem w stosunku do obecnej Telewizji Republika. W konkursie na MUX 8 nie można było startować z istniejącymi stacjami. Oferta Republiki na ósmym multipleksie ma nie różnić się jednak znacząco od ramówki kablowo-satelitarnej Telewizji Republika. Także wPolsce24 od Fratrii formalnie będzie odrębnym kanałem do obecnej Telewizji wPolsce.pl.
Decyzję o udzieleniu koncesji naziemnych dla Republiki i wPolsce24 podjęło 21 czerwca czworo członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska). Zastrzeżenia do przebiegu konkursu miał m.in. piąty członek KRRiT prof. UW Tadeusz Kowalski, który nie brał udziału w głosowaniu. Jego zdaniem wybór prawicowych kanałów nastąpił z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającym z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowania niektórych opinii ekonomicznych.
Stacji na MUX 8 będzie siedem. Obecnie jest ich pięć: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media) i ViDoc TV (Red Carpet Media Group).