SDP przyznało nagrody po raz 30.

Rachoń i Cenckiewicz z Główną Nagrodą Wolności Słowa

Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznano Michałowi Rachoniowi i Sławomirowi Cenckiewiczowi za serial dokumentalny "Reset"

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało swoje nagrody już po raz 30. Jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych w dziewięciu kategoriach spośród 185 zgłoszonych na konkurs materiałów.

Gremium w składzie Krzysztof Skowroński – przewodniczący, Hubert Bekrycht, Teresa Bochwic, Krystyna Forowicz, Jolanta Hajdasz, Jerzy Jachowicz, Sonia Kwaśny, Wanda Nadobnik, Tadeusz Płużański, Barbara Stanisławczyk, Marcin Wolski, Wanda Zwinogrodzka zdecydowało się nagrodzić głównie materiały byłych pracowników i współpracowników mediów państwowych.

Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznano Michałowi Rachoniowi i Sławomirowi Cenckiewiczowi za serial dokumentalny „Reset” pokazywany w TVP 1 i TVP Info. Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymał Sławomir Koehler (TVP 1) za „Kombinacje Operacyjne”.

Nagroda Watergate za dziennikarstwo śledcze trafiła do Anity Gargas (TVP) za dokument „Operacja Baxis”. Drugą nagrodę odebrał Marcin Tulicki (TVP 1 i TVP Info) za materiał „Na granicy”. Wyróżnienie przyznano Ilonie Ptak (TVP Info) za „W sieci oszustw”.

Pozostali nagrodzeni:

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie: I Nagroda – Maciej Chłopicki (TVP Info) – za reportaż „Andrzej Poczobut”; II Nagroda – Grzegorz Adamczyk i Tomasz Grzywaczewski (TVP Info) – „Polska z oddali”. Wyróżnienia: Jakub Kowalski (Tygodnik TVP) – „Pan Musa, czyli rodzina na swoim”; Mariusz Pilis (TVP Info) – „Legion Braci”; Olga Doleśniak-Harczuk i Antoni Opaliński (Tygodnik TVP) – „Czerwona Diwa, która mówi, jak AfD. Kto się boi Sahry Wagenknecht”; Joanna Sikora (Polskie Radio Białystok) – „Przy swoim”.

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy: Krzysztof Masłoń za trzy publikacje: „Boski Witoldo”, „Słowa w krwi skąpane” w tygodniku „Do Rzeczy” oraz „Człowiek o moralności alfonsa” w „Historia Do Rzeczy”. Wyróżnienia: Małgorzata Lachendro (Polskie Radio Katowice) za „Barbórecka”; Barbara Sułek-Kowalska (Tygodnik TVP) za dwie publikacje: „Zaczynał od witraży” oraz „Ja jestem polskim Żydem”; Hanna Tracz (Radio Wnet) – „Złamane życie Wiery Gran, czyli opowieść o muzie getta w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim”.

Nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej: I Nagroda – Mariusz Pilis (TVP 1) za film dokumentalny „Historia jednej zbrodni”; II Nagroda – Piotr Zarębski (TV Trwam) – „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim”. Wyróżnienia: Marcin Tulicki (TVP 1 i TVP Info) – „Czyja Polska? Nocna zmiana 3 dekady później”; Leszek Wiśniewski (TVP Historia) – „Z ziemi obcej do Polski”; Jolanta Rudnik i Bogumiła Żongołłowicz (Polskie Radio Koszalin) – „Gdynia miała być domem na zawsze”; Alina Bosak (Biznesistyl.pl) – „Zgoda na ekshumacje to ludzki gest. Wywiad z Ewą Siemaszko”; Wojciech Wybranowski („Głos Wielkopolski”) – „Mocarstwa świętowały rozejm. A walka Powstańców Wielkopolskich trwała nadal”.

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne: I Nagroda – Stefan Truszczyński za tekst „Hel jest hen albo może i dalej”, opublikowany na portalu Sdp.pl; II Nagroda – Karol Wasilewski (Tygodnik TVP) – „Wojna wojną, a zarabiać na ropie i gazie trzeba. Rosyjsko-ukraińskie interesy kwitną”. Wyróżnienie: Barbara Sułek-Kowalska (Tygodnik TVP) – „A ja czekam na atom”.

Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej: I Nagroda – Piotr Kosiarski za reportaż „Jeśli Bóg jest, kopie uran razem z nami. Na jej rękach umierali więźniowie sowieckich łagrów” opublikowany na portalu Deon.pl; II Nagroda – Antoni Opaliński (Polskie Radio 24) – rozmowa z profesorem Hieronimem Gralą z UW o kradzieży cennych rosyjskich druków z XIX wieku ze zbiorów Biblioteki UW, z cyklu „Spojrzenie na Wschód”. Wyróżnienia: Alicja Samolewicz-Jeglicka (Radio Gdańsk) – „44 minuty”, Martyna Aftyka (TVN Uwaga) – „Kradzież tożsamości”, Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak (Radio Centrum) – „Zabawa w życie”.

Nagroda im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną: Beata Zawrzel (Agencja Fotograficzna Reporter) za fotoreportaż „Szczęśliwego Nowego Roku!”.

Nagroda dla dziennikarzy do 35. roku życia za publikacje uwzględniające tematykę gospodarki i ekonomii, w szczególności innowacyjności i nowych technologii: Mateusz Rogala (TVP Info) – „Wykluczeni komunikacyjnie”; Maciej Piotrowski (TVP 1) – „Kto torpeduje strategiczne inwestycje Polski”; Mateusz Teska (Magazyn Śledczy Anity Gargas TVP 1) – „Afera śmieciowa w Bytomiu”.

Nagrodę Specjalną Jury Głównego otrzymali: zespół TVP World pod kierownictwem Filipa Styczyńskiego, Maria Przełomiec za autorski program „Studio Wschód” prowadzony nieprzerwanie od lutego 2007 do 19 grudnia 2023 w TVP Info.

Laur SDP 2023 roku otrzymała twórczyni i wieloletnia szefowa Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich są przyznawane od 1992 roku, z dwuletnią przerwą wywołaną pandemią. Przez pierwszych sześć lat jedynym sponsorem nagród była fundacja the German Marshall Fund of the United States.