W ciągu dwóch tygodni Telewizja Republika zacznie emisję serialu dokumentalnego „Zgoda” autorstwa Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza. To kontynuacja ich „Resetu” znanego z anten TVP. – Serial jest w trakcie montażu. Na pewno będzie podzielony na sezony – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, szef TV Republika.
Telewizja Republika znów emituje zapowiedź „Zgody” – pokazującą Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza podczas przygotowywania serialu, a także krótką wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że umowa o współpracy polskich służb z rosyjskimi została zawarta „za zgodą pana premiera Donalda Tuska”, a dokumenty w tej sprawie, które widział, są szokujące.
W zwiastunie nie ma informacji, kiedy „Zgoda pojawi się na antenie TV Republika. Wcześniej przedstawiciele stacji zapowiadali, że będzie to w maju.
TV Republika szykuje dwa sezony „Zgody
” Skąd to opóźnienie? – Natknęliśmy się na mnóstwo nowych materiałów, zupełnie sensacyjnych. Ze względu na wagę tych materiałów serial został poszerzony – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes i redaktor naczelny TV Republika.
Opisuje, że serial jest w trakcie montażu. Będzie liczył kilka lub kilkanaście odcinków. – Na pewno będzie podzielony na sezony – zaznacza Sakiewicz.
TV Republika nie zdecydowała jeszcze, w które dni będzie premierowo emitować „Zgodę”. Z pewnością serial będzie można oglądać wieczorem. – Chodzi o to, żeby było to w topowej oglądalności – mówi szef stacji.
Niewykluczone, że serial pojawi się w niedziele po godz. 20. O tej porze TV Republika w ostatnich tygodniach pokazywała filmy dokumentalne. – To niedzielne pasmo dało nam naprawdę duże wzrosty oglądalności – podkreśla Tomasz Sakiewicz.
Kontynuację „Resetu” na antenie TV Republika dyrektor programowy stacji Michał Rachoń zapowiadał już w styczniu. Wówczas mówił o trzecim sezonie. – Trzeci sezon będzie oczywiście o tych samych ludziach, którzy realizowali politykę „dialogu z Rosją taką jaką ona jest” (to cytat z wystąpienia Donalda Tuska jesienią 2007 roku, wielokrotnie powtarzany w ub.r. w TVP – przyp.) – zapowiedział.
Po grudniowych zmianach w Telewizji Polskiej, serial „Reset” usunięto m.in. z TVP VOD. – Nasza opowieść „resetowa” się nie kończy, dlatego, że ją trzeba – pomimo filmu – uporządkować. Najlepiej uporządkować takie sprawy słowem pisanym, przygotowując książkę, odwołując się do konkretnych cytatów, konkretnych dokumentów, opatrując to jakimś znośnym dla czytelnika aparatem naukowym, by (kiedy te dokumenty już poginą) żebyśmy wiedzieli o czym mówiliśmy i o czym mówimy, i o czym piszemy – stwierdził z kolei prof. Sławomir Cenckiewicz.
Oba sezony „Resetu” emitowano równocześnie w TVP1 i TVP Info, w tej drugiej stacji zaraz potem można było oglądać dyskusje z udziałem publicystów i twórców serialu. Pierwszy sezon, pokazywany w poniedziałki o godz. 21.30 od 12 czerwca do 24 lipca 2023 roku, gromadził średnio 1,54 mln widzów, natomiast drugi sezon – od 22 sierpnia do 17 października, we wtorki o godz. 21.10 – miał przeciętnie 1,39 mln widzów.
TV Republika od zmian w Telewizji Polskiej rozpoczętych w drugiej połowie grudnia ub.r. osiąga oglądalność kilkadziesiąt razy wyższą niż wcześniej. Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia widownia minutowa TV Republika wynosiła 148 451 widzów, a udział w rynku oglądalności – 2,98 proc. Rok wcześniej było to 5 067 widzów i 0,1 proc. udziału.
Obecnie TV Republika jest już obecna na kilku lokalnych multipleksach naziemnych: na multipleksie eksperymentalnym BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław), MUX-L7 (Lubin, Głogów) i MUX-L2 (Rybnik). Emisja w MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) i MUX-ie testowym TVS (Katowice).