Do zakupów programowych polskiej stacji odniósł się prezes czeskiej telewizji publicznej. – Zakup tej kolekcji jest wyjątkowy w swoim zakresie i potwierdza, że Czeskiej Telewizji udało się kontynuować tradycję tak specyficznego gatunku, jakim są baśnie filmowe i telewizyjne. Osiem z szesnastu tytułów, które trafią do Polski, miało swoją premierę w programie wigilijnym Czeskiej Telewizji i obejrzały je miliony widzów w naszym kraju. Wierzę, że dołączy do nich tak samo zadowolona publiczność u naszych północnych sąsiadów – stwierdził Jan Souček.
Jakie produkcje pokażą TV Puls i Puls 2?
Wśród zakupionych pozycji znalazły się filmy wyreżyserowane przez Jiříego Stracha: „Szczęśliwy przegrany” czy „Wieniec świętojański”, a także „Gdyby były ryby” Jana Prušinovskiego, „Książę Mamánek” Jana Budařa czy sześć baśni reżysera Karela Janáka – „Dwanaście miesięcy”, „Księżniczka i skryba”, „Następca tronu”, „Najlepszy przyjaciel”, „Księżniczka i pół królestwa” oraz „Klucz św. Piotra”.
Widzowie w Polsce będą mogli też zobaczyć produkcje: „Szczęśliwy traf” (2012, reż. J. Strach), „Dwanaście miesięcy” (2012, reż. K. Janák), „O skarbach” (2012, reż. V. Karaś), „Śnieżny smok” (2012, reż. E. Sokolovský), „Duch ponad złotem” (2013, reż. Z. Zelenka), „Księżniczka obiecana” (2016, reż. I. Pokorný), „Prawdziwy rycerz” (2016, reż. M. Dolenský), „Żyto czarodziej” (2018, reż. Z. Zelenka) i „Księżniczka i półkrólestwo” (2019, reż. K. Janák).
Już wcześniej widzowie TV Puls mogli obejrzeć czeskie produkcje typu „Gwiazda wigilijna”, „Tajemnica Karkonoszy” czy „Jak nie poślubić księżniczki”. – Widać, że w Polsce przypadły do gustu, bo teraz udało nam się zawrzeć umowę na pakiet łącznie szesnastu bajek. Jest to niewątpliwie niezwykły sukces dystrybucyjny i wyraz uznania dla tego tradycyjnego gatunku Czeskiej Telewizji – powiedział Leoš Morávek, kierownik sprzedaży Czeskiej Telewizji.
– Baśnie to nasza specjalność i jestem dumna, że cieszą się popularnością również w innych krajach. Zawsze staramy się przybliżyć widzom nie tylko miłą historię, ale przede wszystkim radość i humor, co jest typowe dla czeskiej baśni. Przesłanie bajki jest uniwersalne i optymistyczne – w końcu dobro zawsze zwycięża, zło jest karane, a świat znów ma rację. To z pewnością jeden z powodów, dla których ludzie lubią bajki i ciągle do nich wracają – mówiła Barbara Johnsonová, producentka kreatywna w Czeskiej Telewizji, która specjalizuje się w filmach dla dzieci.
ViDoc TV także z czeskimi treściami
Telewizja Puls nie jest jedynym nadawcą, który kupuje licencje na czeskie produkcje. Takowe można znaleźć też w uruchomionym niedawno na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej kanale ViDoc TV. To m.in. serial obyczajowy „Szpital na peryferiach po 20 latach”, serial kryminalny „Labirynt”. Nadawca zakupił też prawa do produkcji dokumentalnych.
Z danych Nielsena wynika, że w maju br. TV Puls miała 2,98 proc. udziału w rynku telewizyjnym w grupie 4+. Udział Puls 2 wyniósł natomiast 1,55 proc. Obie stacje wchodzą w skład MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Są również dostępne w sieciach kablowych, na platformach cyfrowych i serwisach streamingowych. Niedawno TV Puls dołączyła do oferty Polsat Box Go i Playera.