XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory

Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym, poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego, podejmującego istotne dla współczesności tematy.

Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory został zorganizowany po raz pierwszy w 1995 r. Jego pomysłodawczynią jest Janina Jankowska, założycielka i wieloletnia szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Uczestniczyć w nim mogą pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiofonii publicznej oraz studenci szkół dziennikarskich (z dorobkiem w dziedzinie reportażu – co najmniej 3 i maksymalnie 10 zrealizowanych audiodokumentów). W tegorocznej edycji została zmieniona granica wieku uczestników konkursu – z 35 na 40 lat.

Można zgłaszać reportaże lub dokumenty dźwiękowe o dowolnej tematyce, które miały premierę na antenach Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiofonii publicznej, rozgłośni studenckich lub w Internecie. Zwycięzca otrzyma grant na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zapewni laureatowi wsparcie artystyczne, merytoryczne i pomoc organizacyjną. Prace konkursowe można nadsyłać do 10 października br. Jury przyzna dwie nagrody: I – stypendium im. Jacka Stwory oraz II – wyróżnienie honorowe dla autora, którego praca zdobyła drugą w kolejności największą liczbę punktów.

Ten konkurs był zawodowym przełomem dla wielu osób – pozwolił zakochać się w reportażu, rozwinąć skrzydła i przejść przyspieszony kurs dokumentu artystycznego. Jestem przekonany, że tegoroczna odsłona ujawni nowe talenty i świeże spojrzenie na ten szlachetny gatunek” – mówi Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.