Manifestacja filmowców ws. zmiany Prawa autorskiego

Holland, Boczarska i inni jutro w sejmie

Agnieszka Holland weźmie udział nie tylko w manifestacji, ale też w posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu

związku z zapowiadanym na jutro pierwszym czytaniem nowelizacji Prawa autorskiego implementującego dyrektywę DSM przedstawiciele środowiska filmowego zapowiadają manifestację wspierającą i briefing prasowy. W posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu (wtorek, godz. 11) wezmą udział m.in. Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, Magdalena Boczarska, Eryk Kulm Jr, Maria Dębska i Michał Sikorski.

Prace parlamentu w tej kwestii mają kolosalne znaczenie również dla wydawców i dziennikarzy, bo dzięki wdrożeniu unijnej dyrektywy będą dostawać wynagrodzenia za użycie w internecie stworzonych przez nich treści.

„Polscy twórcy czekają już od wielu lat”

Jak informuje „Presserwis” Anna Robak-Przewłoka, kierowniczka działu komunikacji i PR Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA), na briefingu będą obecne delegacje Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, Koła Reżyserów SFP, Gildii Scenarzystów Polskich oraz innych organizacji związanych z kulturą.

– Na ten akt prawny polscy twórcy czekają już od wielu lat – mówi Anna Robak-Przewłoka. – Przygotowany przez resort kultury i skierowany do sejmu projekt implementujący dyrektywę DSM nie jest doskonały, ale realizuje fundamentalny z naszego punktu widzenia postulat wprowadzenia tantiem dla twórców za użycie ich utworów w serwisach streamingowych – dodaje.

Unijna dyrektywa Digital Single Market (DSM) w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym z 2019 roku zobowiązuje duże platformy cyfrowe i streamingowe do wypłacenia rekompensat właścicielom i twórcom wykorzystywanych w sieci materiałów, takich jak filmy lub artykuły prasowe.

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie implementował dyrektywy DSM do swojego systemu prawnego, choć czas na to upłynął w 2021 roku. Z tego tytułu Polska płaci dziennie 13,7 tys. euro kary.

Natomiast straty branży kreatywnej z powody braku dostosowania prawa autorskiego do sposobu funkcjonowania rynku cyfrowego liczone są w setkach milionów złotych.

Wydawcy walczą o implementację unijnej dyrektywy

Brak zapisów przyznających twórcom prawo do tantiem za użycie ich utworów przez platformy streamingowe w lutym tego roku wywołał jeden z największych w ciągu ostatnich dekad protest środowiska filmowego.

W jego rezultacie ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o uzupełnieniu projektu nowelizacji Prawa autorskiego o przepisy gwarantujące wypłaty tantiem twórcom, gdy ich dzieła są wykorzystywane w internecie, w szczególności w serwisach VoD.

O implementację unijnej dyrektywy DSM walczą od lat również wydawcy. Szacuje się, że dzięki jej wdrożeniu do polskiego prawa roczne budżety wydawców mogą wzrosnąć nawet o 300 mln zł.

Mec. Jacek Wojtaś, prawnik Izby Wydawców Prasy, zapowiada w trakcie prac legislacyjnych w sejmie zgłaszanie postulatów, które poprawią jakość projektu nowelizacji Prawa autorskiego. M.in. w zakresie implementacji art. 15 Dyrektywy DSM stanowiącego, że każde państwo członkowskie powinno zapewnić wydawcom publikacji prasowych prawo do zezwalania lub zabraniania bezpośredniego lub pośredniego, tymczasowego lub stałego zwielokrotniania publikacji prasowych.