– Zostali zaproszeni wszyscy szefowie rad nadzorczych spółek mediów publicznych powołanych przez Radę Mediów Narodowych, czyli jedynych legalnych. Tematem jest, co oczywiste, sytuacja tych spółek w związku z bezprawnymi działaniami rządu – przekazał nam Krzysztof Czabański.
Świrski i Czabański nie uznają nowych władz
Zarówno Maciej Świrski, jak i Krzysztof Czabański od początku nie uznają nowych władz mediów publicznych powołanych przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Krytyka tych zmian znalazła się zarówno w sprawozdaniu KRRiT za 2023, jak i informacji o rocznej działalności RMN.
W przypadku rozgłośni regionalnych nie doszło do zmian rad nadzorczych. Natomiast w Polskiej Agencji Prasowej, TVP i Polskim Radiu pracują osoby powołane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, choć w Krajowym Rejestrze Sądowym nadal figurują składy powołane przez RMN.
W 2023 roku odbyło się łącznie 17 posiedzeń RMN, z czego siedem tylko w grudniu. Działalność Rady kosztowała 1,37 mln zł, czyli o 41,5 proc. więcej, niż w 2022 roku.
Z kolei wydatki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2023 roku wyniosły 64,2 mln zł i były o 3,3 proc. niższe niż rok wcześniej.