W konkursie dotyczącym MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej bierze udział kanał PTV, zgłoszony przez firmę TV2 Média. Nadawca z Węgier złożył wniosek nie tylko do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W Urzędzie Patentowym RP trwa rejestracja znaku słowno-graficznego grupy, której blisko do Viktora Orbána.
W piątek KRRiT opublikowała listę chętnych na nadawanie na ósmym multipleksie. TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV. Wpłynęły też aplikacje: Telewizji Republika S.A. (Republika), Fratrii Sp. z o.o. (wPolsce24) i należącej do Grupy MWE Networks spółki Polskie Wolne Media P.S.A. (Polska24). Regulator wybierze w konkursie dwa kanały wyspecjalizowane. Dołączą do: Nowej TV, WP, Zoom TV, Metro i niedawno uruchomionej stacji ViDoc TV.
Choć chętnych jest dwa razy więcej niż liczba miejsc, to TV2 Média 17 maja br. złożyła wniosek do Urzędu Patentowego RP o rejestrację znaku słowno-graficznego PTV. Został ujawniony 21 maja.
– Produkcja i organizacja rozrywkowych programów telewizyjnych i audycji radiowych; Produkcja filmów dokumentalnych i fabularnych, programów telewizyjnych, teleturniejów, audycji z interaktywnym udziałem widzów; Organizowanie, produkcja i prowadzenie programów i imprez artystycznych, estradowych, sportowych, rekreacyjnych – można m.in. przeczytać w opisie wniosku. Nazwa może być też wykorzystywana do filmów i seriali.
Właściciel TV2 Média bliski przyjacielowi Orbána
TV2 to jedna z największych komercyjnych stacji na Węgrzech. Rozpoczęła nadawanie dzień po TVN, a więc 4 października 1997 roku. Najpierw kanał należał do SBS Broadcasting Group (poprzez spółkę MTM-SBS Television Zrt.). W czerwcu 2007 roku został przejęty przez ProSiebenSat.1 Media AG. Na koniec 2013 roku niemiecka firma sprzedała udziały Yvonne Dederick, byłej dyrektor finansowej, i Zsoltowi Simonowi, ówczesnemu dyrektorowi generalnemu. W 2015 roku kanał kupił Andy Vajna, węgiersko-amerykański producent filmowy. Od 2011 do śmierci w 2019 roku był rządowym komisarzem ds. odnowy przemysłu filmowego. W jego pogrzebie uczestniczył m.in. premier Orbán.
Kilka miesięcy po śmierci właściciela, stację nabył József Vida, węgierski bankier i ekonomista, blisko związany z przyjacielem z dzieciństwa premiera Orbána, Lőrincem Mészárosem. Lőrinc Mészáros to burmistrz Felcsút w latach 2011-2018 z ramienia koalicji Fidesz-KDNP. Jest uznawany za najbogatszego Węgra, który zgromadził aktywa o wartości 990 mld forintów. W styczniu 2024 roku na liście najbogatszych ludzi na świecie autorstwa „Forbes” zajął 1715. pozycję z majątkiem o szacowanej wartości 1,7 mld dol.
– Viktor Orbàn zmienił zdjęcie profilowe. Zdjęcie uzyskało 60 000 polubień w ciągu kilku godzin. Wielu komentujących uważa, że premier wygląda przystojniej niż wcześniej. Inni uważają, że zdjęcie przedstawia pewnego siebie i silnego przywódcę – to według theparliamentmagazine.eu fragment serwisu informacyjnego TV2 z 21 czerwca 2020 roku.
Profil TV2 jest uniwersalny. W ofercie można znaleźć seriale, filmy, teleturnieje, programy informacyjne i publicystyczne. TV2 Média posiada na Węgrzech szereg kanałów tematycznych. Są to: Izaura (telenowele), Jocky TV (klasyki serialowe), Mozi+ (filmy), Moziverzum (filmy), Prime (rozrywka), Spíler1 TV, Spíler2 TV (rozrywka dla mężczyzn i sport), Super TV2 (rozrywka), TV2 Comedy (komedie), TV2 Kids (dla dzieci), TV2 Klub (dla kobiet), TV2 Séf (kulinarny), Zenebutik (muzyczny). Nadawca posiada także serwis streamingowy TV2 Play. W 2020 roku Telekom Slovenije poinformował o sprzedaży na za rzecz węgierskiej firmy słoweńskich kanałów Planet TV. Planet 2 i Planet Eva. Nadawca ubiegał się też o nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Serbii.
W marcu portal Gazeta.pl pisał, że Prawo i Sprawiedliwość szuka inwestora dla nowej konserwatywnej telewizji. W tym kontekście wymieniano portugalski fundusz Alpac Capital, mający powiązania z Orbánem lub właśnie węgierską firmę. Za nową telewizję mieli opowiadać się dawni dyrektorzy Telewizyjnej Agencji Informacyjnej: Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki. Żaden z nich nie przeszedł do TV Republika, która również walczy o MUX-8.