Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nie pojawi się na sejmowej podkomisji w sprawie TVN Style

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski odmówił uczestnictwa w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw mediów i polityki audiowizualnej, które miało być poświęcone sprawie rekoncesji TVN Style.

Jak informowaliśmy w „Presserwisie”, na czwartkowe posiedzenie zaproszono członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i jej przewodniczącego Macieja Świrskiego. Posłowie chcieli dowiedzieć się, dlaczego proces rekoncesyjny TVN Style trwa tak długo.

Z pisma do przewodniczącego podkomisji posła Macieja Wróbla, do treści którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”, wynika, że na posiedzeniu nie pojawi się Maciej Świrski.

„Przedmiot posiedzenia określony porządkiem dziennym wykracza poza kompetencje organu władzy ustawodawczej w ramach którego podkomisja funkcjonuje. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (w tym jej Przewodniczący) jest niezależnym od władzy ustawodawczej organem konstytucyjnym o przeznaczonych wyłącznie dla tego organu kompetencjach, w tym m.in. spraw koncesji radiowo-telewizyjnych” – napisał w piśmie Maciej Świrski. I dodał: „Jakiekolwiek próby ingerencji przez komisję Sejmu RP, czy sam Sejm RP w zastrzeżone przez Konstytucję RP oraz ustawę o radiofonii i telewizji dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Przewodniczącego zakresy działalności, stanowią uzurpację władzy ustawodawczej względem uprawnień niezależnego organu konstytucyjnego, a próby przesłuchiwania Przewodniczącego KRRiT na te okoliczności – wywieranie nacisku”.

Według Świrskiego porządek posiedzenia może wskazywać, że przewodniczący podkomisji oraz jej członkowie występują w imieniu i na rzecz prywatnego podmiotu, starając się wywrzeć nacisk na organ administracyjny. Jak dodał, na posiedzeniu nie pojawi się on ani nikt z członków z jego upoważnienia.

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br. O jej przedłużenie na kolejnych 10 lat nadawca wystąpił już w lipcu 2023 roku. Najpierw proces opóźniano z powodu monitoringu programowego, który wykazał, że kanał ma za mało programów publicystycznych i dokumentalnych. Później przewodniczący KRRiT Maciej Świrski miał stwierdzić, że ma wątpliwości co do stacji, ale nie ujawnił jakie.