Tatiana Kolesnychenko i Maciej Stanik otrzymali Nagrodę im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby za cykl reportaży z Ukrainy, opublikowany w Wirtualnej Polsce.
Finalistami w tej kategorii byli też Andrzej Stankiewicz (za artykuł „Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej” zamieszczony na Onecie) oraz Małgorzata Tomczak (za tekst „Szara granica. Od dwóch lat w dyskusji o migracji przekłamujemy rzeczywistość ‘dla dobra sprawy’” w „Gazecie Wyborczej”.
Laureatką Nagrody im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze została Katarzyna Włodkowska za reportaże „W redakcji Andrzeja Skworza. ‘Odliczam. Aż się rozryczysz i wyjdziesz’” oraz „Przemiany nie było. Po publikacji reportażu o pracy w redakcji Andrzeja Skworza” w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”.
Finalistami byli też Anna Gielewska, Szabolcs Panyi i Anastasiia Morozova (za artykuł „Tu słucha Moskwa. Ujawniamy gniazdo rosyjskich służb” w portalu Frontstory.pl), Marcin Jakóbczyk (za dwuczęściowy reportaż „Zbiórka niekontrolowana. Filantrop czy podróżnik?” w „Uwadze!” TVN) oraz Michał Janczura (za cykl materiałów „Podziemie” na portalu radia TOK FM).
Z kolei Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska otrzymał Marek Szymaniak za artykuł „Kup teraz, zapłać później. Odroczone płatności biją rekordy popularności, lecz ten zakupowy raj bywa bagnem” w Magazynie Spider’sWeb+. W finale znaleźli się także Rafał Pikuła (za tekst „‘Nie kupuj tego!’. Deinfluencerzy zdobywają sieć, ale czy można im ufać?” w „Gazecie Wyborczej”) oraz Mateusz Ratajczak i Patryk Słowik (za tekst „Spór o miliony. Klienci Getin Noble Bank żądają zwrotu pieniędzy i kierują sprawę do UOKiK” w Money.pl).
Nagrodą specjalną im. Dariusza Fikusa uhonorowano aktywistki i aktywistów, którzy od lata 2021 do dziś, obok niesienia pomocy humanitarnej, informują opinię publiczną o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Jak już wcześniej ogłoszono, nagrodę specjalną przyznano też Mariuszowi Szmidce i Krzysztofowi Zyzikowi, za uruchomienie niezależnych redakcji regionalnych.
Natomiast Nagrodę Wolności Słowa IAPC otrzymał ukraiński portal Opór Informacyjny, który walczy z rosyjską dezinformacją.